Search
Close this search box.

Internetové bankovnictví loni používalo šest milionů Čechů

Internetové bankovnictví loni v Česku používalo šest milionů lidí, od roku 2012 se jejich počet zdvojnásobil. Do služeb veřejné správy se přes bankovní identitu přihlásilo asi 23 procent Čechů starších 16 let. Vyplývá to z tiskové zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ). V uplynulém roce podle ČSÚ stoupl také počet lidí, kteří internet používali ke komunikaci s úřady nebo lékaři.

Přes web se loni k doktorovi objednalo 15 procent lidí starších 16 let, o recept na internetu zažádalo 19 procent lidí a online konzultaci s lékařem mělo osm procent osob starších 16 let, informoval ČSÚ. O službách veřejné správy si podle něj na internetu informace hledala více než polovina lidí starších 16 let.

K internetu bylo ve druhém čtvrtletí loňského roku připojeno 85 procent, tedy asi 3,9 milionu, českých domácností. Z rodin s dětmi a mladých rodin bez dětí měly internet téměř všechny, z domácností seniorů pak každá druhá. Mobilní telefon v Česku loni vlastnilo 99 procent lidí starších 16 let, stojí ve zprávě.

„V roce 2017 poprvé více než polovina dospělých obyvatel používala internet ve svém telefonu. O pět let později mělo chytrý telefon 80 procent a internet v mobilu používalo 77 procent Čechů starších 16 let,“ řekl ředitel odboru statistik rozvoje ČSÚ Martin Mana.

Podle ČSÚ se zvýšil i počet počítačů ve školách. „Na 100 žáků prvního stupně základních škol v minulém roce připadlo celkem 33 počítačů, přenosných z nich bylo 19. Před třemi lety to bylo celkem 22 počítačů, ale jen osm přenosných. V případě druhého stupně se v roce 2022 jednalo celkem o 41 počítačů na 100 žáků, z nich necelá polovina byla stolních,“ stojí ve zprávě. Na prvním i druhém stupni základních škol podle ní v minulém roce bylo 96.000 přenosných počítačů, proti roku 2019 to bylo o 11.000 více.

Průmyslového nebo servisního robota loni měly asi dvě třetiny velkých firem ve zpracovatelském průmyslu, nejčastěji šlo o výrobce motorových vozidel. Přibližně polovina velkých průmyslových podniků pak používala 3D tiskárnu, vyplývá ze zprávy.

TZ

Foto: Shutterstock

Zdroj: ICT NETWORK NEWS