Search
Close this search box.

ISP: Usnadněte pravidla a budeme stavět optiku

Největší telekomunikační konference v České republice “Kam kráčí digitální sítě” proběhla v Plzni za účasti předních zástupců telekomunikačního sektoru, státních organizací i politické reprezentace. Celkem přes pět set účastníků se shodlo na tom, že je potřeba v souladu se sliby politiků pokračovat v usnadňování stavební legislativy, uvolňování dalšího spektra především pro poskytovatele pevného přístupu k internetu a důkladně kontrolovat, zda na trhu nedochází k predátorským cenovým nabídkám, které by poškozovaly menší hráče. Konferenci KKDS tradičně doprovází výstava nejnovějších telekomunikačních technologií ISP Expo, kde své produkty představovalo více jak 50 společností.

Konferenci odstartoval prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu a zároveň zástupce pořadatele konference, společnosti ISP Legal & Technologies Jakub Rejzek. „Do roku 2030 má každý obyvatel EU mít k dispozici gigabitovou konektivitu. Naši členové, často menší a střední hráči v regionech, se na tomto cíli podílí významnou měrou,” řekl Rejzek.

Právě tyto změny představil poslanec a člen Hospodářského výboru Jiří Havránek. „Je dobré, že se na nové legislativě dohodla prakticky celá sněmovna,” uvedl Havránek během své prezentace. Podle Havránka pomůže i zjednodušení povolování staveb díky jednomu řízení a tomu, že závazná stanoviska si zajistí na žádost stavebníka stavební úřad. Hrozí naopak zpoždění digitalizace stavebního řízení. Zásadní pro stavby elektronických komunikací je možnost umístění optických sítí nad zem i v zastavěných územích a možnost koordinace výstavby sítí prostřednictvím záznamu v digitální technické mapě. Od roku 2027 by totiž každý investor, který bude stavět se státní podporou, měl uvést svůj záměr do digitální technické mapy, což umožní operátorům připojit se například k plánům obcí na rekonstrukce chodníků či silnic.

Martin Tuzar z Českého telekomunikačního klastru pak upozornil na to, že zatímco se pozornost politiků často soustředí na mobilní operátory, jsou to naopak pevné sítě, které odvádí největší množství „práce”. „Pevné sítě přenáší zhruba 95 procent datového provozu. To se musí projevit i při rozhodování o přidělení dalšího spektra, kde by měla Evropská komise při přípravě pozic na Světovou radiokomunikační konferenci upřednostnit technologii Wi-Fi a tedy bezlicenční využití,” uvedl Tuzar. Je to výhodné i pro Česko – Wi-Fi je zde většinová technologie, kterou se připojují české domácnosti a je důležitá pro zachování konkurenčního prostředí v Česku, což přináší zákazníkům rychlé nasazení nejnovějších technologií a široký výběr mezi operátory. Zároveň je nutné snižovat byrokracii a množství administrativních povinností.

Jednou z nich je i blokování stránek s ilegálním hazardem, škodlivými potravinami, zemědělskými produkty a podobně, což stát prostřednictvím různých zákonů vyžaduje v posledních letech. Situaci představil Filip Sklenár ze společnosti Whalebone, který nabízí operátorům službu monitorování požadavků a jejich řešení v rámci sítě. Sklenár upozornil, že stát často nemá jasno v tom, co operátor dokáže blokovat a co již ne. „Zjednodušeně řečeno, domény blokovat umíme, to za lomítkem již ne,” řekl Sklenár s tím, že nasazení technologií, které by to dokázaly, by bylo nesmyslně drahé.

Na konferenci byly uděleny i výroční ceny. Zlatý gigabit získal vývojový a výrobní tým společnosti Racom za udržení vývoje v České republice a schopnost dodávat a vyrábět zařízení pro regionální poskytovatele internetu i během pandemie, navzdory nedostatkům součástek a problémům s dodavatelským řetězcem. Zlatý terabit pak získal Martin Kratochvíl ze společnosti Altnet, který poskytuje internet s vynikající úrovní služeb na Slánsku a zákazníci v jeho domovském městysu Zlonice si jej zvolili i za starostu.

Prezentace nových technologií pak zajistili partneři konference, jako je společnost Ericsson, Sitel nebo VanCo. Další přednášky pak přiblížily například možnost obrany před nepřiměřeně nízkými cenami ze strany velkých hráčů, které trápí řadu menších poskytovatelů, kteří oprávněně volají po řešení této problematiky ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Další konference Kam kráčí digitální sítě se odehraje v dubnu v Olomouci. Mezitím proběhne řada seminářů pořádaných společností ISP Legal & Technologies, například 15. listopadu ke změnám stavební legislativy.

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS