Search
Close this search box.

Jak ulovit práci snů na LinkedIn?

„No, to je sen! Kde jsi přišla k tak skvělý práci?“

„Aaale, přes manžela mojí kamarádky“, odbyde mě, zatímco si srkne kávy mávnutím ruky.

Jasně. Jako vždycky. Jenže já takový kamarádky nemám.“ Radost, že se někomu blízkému daří, střídá sebelítost.

Míša Chramostová,
Brand & business strategist,
www.in-gen.cz

STOP! Stopněte to! Se sebelítostí se ještě nikdo nikam nedostal.

Vybudujte si své vlastní kontakty a ulovte dream job na LinkedIn. V dnešním světě je to maličkost.

Pojďme se na to podívat pěkně od začátku.

Proč si vlastně myslíme, že hledat práci přes známé, je snazší?

Jde o osobní vazby. Daný člověk vás zná a ví

jak vystupujete,
jaké máte pracovní výsledky a zkušenosti,
jak zapadnete do kolektivu,
jestli konkrétní místo odpovídá vaší nátuře.

To ze životopisu nikdo jen tak nepozná.

V tomhle ohledu dokáže LinkedIn kamarády a známé dokonale nahradit. V symbióze tu žijí lidé, kteří fakticky nebo potenciálně hledají práci, hledači nových talentů a osvícení personalisté. Navíc se jedná o sociální síť, kde máte příležitost ukázat, co ve vás je: důvěryhodně prezentovat svoje pracovní dovednosti, výsledky své silné stránky a životní postoje.

JAK PERSONALISTÉ VYBÍRAJÍ VHODNÉ KANDIDÁTY?

Abyste dokázali zaujmout, musíte nejdřív pochopit, jak personalisté a headhunteři hledají na LinkedIn vhodné kandidáty.

1.    Kontaktují především profily těch, kdo jsou zaměstnaní

Headhunteři si rádi vybírají a přetahují na svou stranu lidi, kteří dostávají pracovní nabídky, aniž by o ně usilovali. Ano. Daleko přitažlivější jsou lidé, kteří jsou zaměstnaní než ti, kteří na první dobrou vykřikují, že jsou bez práce a rychle potřebují svou situaci vyřešit. O tom, kde a jak správně informovat o tom, že hledáte práci, ještě bude řeč.

2.    Vyhledávají kandidáty podobně jako na Google

Zadají klíčová slova – třeba „SEO specialista“ nebo „business development – 3 roky zkušeností“. LinkedIn jim pak nabídne odpovídající profily, ve kterých se klíčová slova shodují s hledanými.

3.    Mrknou na fotku

Prosím vás, bez fotky by to opravdu nešlo. 😉 Každý personalista chce pro svou firmu sympatické lidi, kteří dokáží odhadnout, jak se ve své profesi prezentovat. Selfíčko z dovolené vás rozhodně směrem k vysněné práci neposune.

4.    Pročítají úvodní informace vyfiltrovaných profilů

Takových vyhledaných profilů totiž bývají stovky. Můžete být ideální kandidát, ale personalista je jen člověk. Čas, který může věnovat LinkedIn, je omezený. Má i jinou práci. Jen těžko bude pročítat celý váš profil, aby zjistil, jestli náhodou nejste ten pravý člověk, kterého hledá. Proto se v první řadě zaměří na prvních 120 znaků profesního představení/motta, které se zobrazí po vyfiltrování profilů.

5.    Analyzují profil a příspěvky

Až když si náboráři vyberou vhodné kandidáty na základě klíčových slov a zajímavého profesního představení/motta, pokračují na váš profil a zajímají se o profesní detaily, aktivitu a vaše příspěvky.

JAK TEDA VYTUNIT PROFIL, ABYCH NAŠEL/A PRÁCI SNŮ?

1.    Vyhledejte klíčová slova

Vyhledejte si 3-5 klíčových slov pro váš obor a vysněnou práci. Nejjednodušší je vyhledat nabídky práce, která se vám líbí. Klíčová slova z ní vykopírujte. Když budete mluvit stejnou řečí a používat stejná slova jako sami náboráři, zvyšujete šanci, že se objevíte mezi vyfiltrovanými profily.

2.    Profesní představení/Motto jako alfa omega

Popis označený jako profesní představení nebo „motto“ (LinkedIn si to překládá jak chce), uvidí náborář společně s vaším jménem a fotkou jako první. Přesněji řečeno – zobrazí se mu prvních 120 znaků. Využít je na maximum je trochu oříšek. Představte si, že jde o velmi zhuštěný průvodní dopis. Využijte v textu vyhledaná klíčová slova k vysněné pozici a ukažte, co umíte. Hezký příklad datového analytika je tady.

3.   Profilová  fotka

Vyberte ostrou fotku s neutrálním pozadím a rozlišením 400 × 400 pixelů. Fotka by měla odpovídat vašemu aktuálnímu vzhledu. Není nic trapnějšího, než když vás náborář na první schůzce nepozná, protože máte na profilu fotku z gymplu. 😱

4.    Jsem otevřen/a novým příležitostem

Na vašem profilu existuje jedno jediné místo, kde je dobré uvést, že hledáte práci. Nikdy ji nepište do profesního představení/motta. Tím byste svou aktivitu pohřbili za živa. Stačí, když u profilové fotografie zvolíte správný rámeček #OpenToWork. Následně si pod profilem aktivujte kolonku “Otevřen novým příležitostem,” kde vypíšete o jakou pozici máte zájem, kde chcete pracovat, od kdy a o jakém typu úvazku uvažujete.

5.    Úplný profil

Zkontrolujte si, jestli je váš profil úplný a má hodnocení hvězda 🌟.

Míša Chramostová, Brand & business strategist, www.in-gen.cz

Zdroj: ICT NETWORK NEWS