Přeskočit na obsah

Jetstream2 cloud HPC jde do výroby

Cloudový HPC systém Jetstream2 vstoupil do plné výroby.

Tento superpočítač, spolupracující cloudový systém napříč pěti institucemi, může poskytovat souhrnný špičkový výkon 8 petaflopů a byl podpořen grantem National Science Foundation ve výši 10 milionů dolarů uděleným v červnu 2020.

Systém HPC je rozdělen do pěti segmentů: primární systém na Indiana University Bloomington se 416 výpočetními uzly, 90 GPU uzly a 96 storage nody; a čtyři menší systémy umístěné na Arizona State University, Cornell University, Texas Advanced Computing Center (TACC) a University of Hawai. Mezi další partnery systému patří Johns Hopkins University, University of Arizona a University Corporation for Atmospheric Research.

Přehled systému Jetstream2 uvádí, že kvůli tomuto distribuovanému hardwaru: „I když sdílí mnoho společných funkcí a schopností s jinými výzkumnými výpočetními zdroji, nejedná se o tradiční prostředí High-Performance Computing (HPC) nebo High Throughput Computing (HTC). Byl vytvořen především pro interaktivní výzkum, zpracování v malém měřítku na vyžádání a jako backend k vědeckým branám pro odesílání výzkumných úloh do jiných zdrojů HPC nebo HTC.” Přehled dále uvádí, že Jetstream2 lze použít pro “prototypování, pro vytváření přizpůsobených pracovních postupů pro použití v menším měřítku s hrstkou CPU nebo pro portování do větších prostředí poté, co provedete svou koncepční práci na menší úrovni.”

Standardní výpočetní uzly systému HPC jsou vybaveny dvěma procesory AMD Epyc Milan 7713 a 512 GB paměti a 32 dalšími výpočetními uzly s velkou pamětí, každý s terabajtem paměti. Celkem 90 uzlů GPU má stejné CPU, 512 GB paměti a čtyři GPU Nvidia A100. Celkově řečeno: přibližně osm souhrnných špičkových petaflopů cloudového výpočetního výkonu podporovaného 17 PB úložiště. Veškerý hardware byl vyroben společností Dell.

Jetstream2 přichází po svém předchůdci Jetstream, dalším systému HPC, který byl spuštěn v roce 2016 a sestával z 640 uzlů založených na Intel Haswell rozdělených mezi Indiana University a Texas Advanced Computing Center.

John Fonner, ředitel speciálních projektů v TACC, o Jetstream2 řekl: „Bude poskytovat flexibilní pokročilé výpočetní schopnosti pro výzkumníky, kteří by jinak nemuseli mít ve svých institucích dostatečné zdroje. A poskytuje pedagogům konzistentní a dostupné výpočetní prostředí, které mohou přinést do třídy.“

Jetstream2 prošel raným provozem v únoru 2022, kdy byl integrován do programu NSF ACCESS (Advanced Cyberinfrastructure Coordination Ecosystem: Services & Support), nástupce oblíbeného programu XSEDE.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: CLOUD & BACKUP NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy