Search
Close this search box.

Jihočeský kraj pokračuje v digitalizaci

Vzdálený přístup do spisu, fikce podpisu a nový chatbot. To jsou tři novinky, které pro Jihočechy připravil Krajský úřad Jihočeského kraje. Jsou dalším krokem k digitalizaci úřadu.

„Náš cíl je, aby si občané kraje mohli u nás na úřadu vyřídit vše potřebné ideálně z pohodlí domova. Jsme jeden z mála subjektů veřejné správy, který umožňuje plná elektronická podání v mnoha agendách, které vykonáváme. Věřím, že naše novinky mnoha občanům ušetří čas i práci,“ řekl ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje Lukáš Glaser.

Jednou z novinek je spuštění nového chatbota. Ten na internetových stránkách Jihočeského kraje pomůže občanům a návštěvníkům v orientaci na webu i ke snadnému vyhledávání všech potřebných informací, kontaktů apod.

„Chatbot je založen na umělé inteligenci a bude pracovat s nástroji ChatGPT-4 a ChatGPT-4 Turbo. Věříme, že tento nástroj bude pro všechny návštěvníky stránek užitečný a zvýší komfort občanů v přístupu k informacím, které na stránkách kraje hledají. Průběžně budeme tuto službu vylepšovat i na základě zpětné vazby návštěvníků,“ upřesnil ředitel Glaser.

Další novinkou je spuštění tzv. vzdáleného přístupu ke správnímu spisu, který umožní oprávněným osobám, zpravidla účastníkům správního řízení nebo jejich zástupcům nahlížet do spisu, aniž by bylo nutné se fyzicky dostavit na Krajský úřad Jihočeského kraje. K tomu, aby bylo možné aplikovat vzdálený přístup do spisu, postačí podat jednoduchou žádost, která se podává v Portálu občana Jihočeského kraje. „Jedná se o doplňkový nástroj k nahlížení do spisu podle správního řádu. Představuje zvýšení komfortu pro všechny účastníky řízení, resp. jejich právní zástupce,“ upřesnil Glaser. O tom, že byl umožněn vzdálený přístup do spisu je žadatel vyrozuměn e-mailem. Následně je možné provést vzdálený přístup do správního spisu, včetně stažení obsahu.

Poslední novinkou zaváděnou od září tohoto roku je možnost učinit podání formou digitálního úkonu s použitím fikce podpisu prostřednictvím Portálu občana Jihočeského kraje. Jedná se o možnost zejména pro fyzické osoby, jakým způsobem podat svá podání z pohodlí domova, aniž by bylo nutné se dostavit na úřad nebo využít poštovních služeb. Přínosem tohoto řešení je možnost podpisu elektronického podání tzv. fikcí, aniž by bylo nutné, aby si fyzické osoby přitom pořizovaly elektronický podpis (kvalifikovaný či jiný). Tímto způsobem proto mohou žadatelé, kteří podávají žádosti v Portálu občana Jihočeského kraje, případně podávají svá podání prostřednictvím sekce Potřebuji si vyřídit a identifikují se pro vstup do portálu Identitou občana nebo bankovní identitou, podávat své písemnosti elektronicky, aniž by bylo nutné zasílat následně písemnou verzi s podpisem na podatelnu Krajského úřadu Jihočeského kraje.

Týká se to všech podání, ať již v rámci státní správy, tak samosprávy. Podání, která byla realizována tímto způsobem jsou podle zákona považována za autorizovaná podání. V případě, že žadatel využije tuto možnost, podle § 9 zákona o správních poplatcích obdrží slevu na správním poplatku ve výši 20 %, nejvýše však 1000 Kč, jelikož se jedná o podání na elektronickém formuláři zveřejněném podle zákona upravujícího právo na digitální služby.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS