Search
Close this search box.

Lékař: Do budoucna bude až 90 procent operací s robotickým přístrojem

Do budoucna bude až 90 procent operací s pomocí robotického přístroje. Na dotaz ČTK to řekl přednosta Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Záleský. ÚVN byla před 18 lety první pracoviště v ČR a druhé ve střední Evropě, které s robotickými operacemi začalo. Její lékaři dnes na tiskové konferenci uvedli, že je využívají hlavně tam, kde je zákrok složitý nebo hrozí komplikace. Limitem jsou podle nich hlavně časové kapacity přístrojů.

V současné době používají lékaři z ÚVN operační roboty pro škálu operací z chirurgie, gynekologie nebo urologie, často pro odstraňování nádorů. „Robot umožňuje otevřené operace převést do miniinvazivní podoby,“ řekl přednosta Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN Radek Pohnán. Jako hlavní výhodu vidí zkrácení hospitalizace a následné rekonvalescence.

První robotickou operací v ÚVN bylo podle Pohnána odstranění žlučníku, v současné době je pak nemocnice využívá hlavně pro zákroky v celém trávicím traktu. „Stále největší část tvoří operace na tlustém střevě,“ řekl. Zejména jde o nádory, které patří mezi nejčastější druh rakoviny v ČR, ale také některé specifické záněty, jako je Crohnova choroba.

Celosvětově se podle Záleského nejčastěji robotické operace používají pro radikální prostatektomie, tedy odstranění prostaty z důvodu rakoviny. V ÚVN je jich podle něj asi 250 ročně, za posledních deset let byly všechny operace robotické. „Výhodou je především vysoká přesnost a výrazně nižší krevní ztráty,“ uvedl. U těchto operací je podle něj také lépe zachována erekce a udržení moči.

Podle přednostky Gynekologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN Pavly Svobodové kombinuje robotická operace výhody otevřené operativy a laparoskopie, tedy výkonů, kdy lékař nástroje do těla vkládá jen malými otvory. Lékaři si chválí také 3D zobrazení díky kameře na pevném ramenu a možnosti přiblížení. Vhodnější je podle ní zákrok s robotem například u pacientů s obezitou nebo v pokročilém věku, které by standardní otevřené operace více zatížily.

Robotické operační přístroje má v ČR 15 nemocnic, vedle Prahy a Brna také v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Jihlavě, Olomouci, Havířově, Zlíně, Ostravě a Novém Jičíně.

Podle údajů přístrojové komise ministerstva zdravotnictví bylo v loňském roce provedeno téměř 2900 roboticky asistovaných operací. Z nich 1341 operací prostaty, více než 440 operací ledvin, 364 zákroků na tlustém střevě a konečníku, 112 operací na srdci, 51 na plicích a 194 hysterektomií, tedy odstranění dělohy.

Pro dalších 14 nemocnic komise pořízení přístrojů pro robotické přístroje schválila, dva nové by tak měly být například v IKEM, druhý přístroj měla schválený FN Motol, FN Hradec Králové nebo právě ÚVN. Operační robot stojí kolem 70 milionů korun, některé nemocnice na něj čerpají evropské dotace. V Praze to většinou není možné, protože podpora jde hlavně znevýhodněným regionům. ÚVN přístroje pořídila z vlastních zdrojů, jeho výměna je obvykle potřeba po osmi letech.

TZ

Zdroj: Zdraví-lidé.cz