Integrované výjezdové centrum pro hasiče, dopravní policii i zdravotnickou záchrannou službu vyroste v turnovské oblasti Vesecko v sousedství silnice I/10. Krajští radní na svém dnešním jednání vybrali firmu, jež areál integrovaného výjezdového centra vybuduje. Je jí GEOSAN GROUP a.s. za nabídkovou cenu 247 791 893,69 korun včetně DPH. Stavět by se mělo začít nejpozději na začátku října letošního roku. Integrované výjezdové centrum by pak mohlo sloužit od roku 2026.
„Jsem rád, že dodržujeme bez výraznějších prodlev harmonogram projektu, který jsme si odsouhlasili a předsevzali. Základem pro to bylo podepsání memorand: jedno kraj uzavřel s Ministerstvem vnitra a druhé s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje, kde jsou dalšími účastníky i Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, Krajské ředitelství policie Libereckého kraje a město Turnov,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. „Projekt, jehož začátek sahá až do roku 2016, skýtal ještě jednu podmínku, a to je obdržení dotace od Ministerstva vnitra ve výši 110 milionů korun a další kompenzace týkající se majetkových převodů ze státu na kraj. Moc mě potěšilo, že jsme také ve výběrovém řízení ušetřili, jelikož původní předpokládaná částka za stavbu činila 314.212.916,11 korun včetně DPH.“
Aktualizovaný předpokládaný harmonogram projektu je následující:
podpisy všech smluv (stavba, koordinátor BOZP a TDS) (08 až 09/2024)
předání staveniště a zahájení prací (09 až 10/2024)
výstavba celého areálu IVC (20 měsíců) (10/2024 až 05/2026)
odstraňování vad a příprava na kolaudaci (06 až 07/2026)
kolaudace celého areálu IVC (07/2026)
nastěhování interiérového vybavení do všech objektů (07 až 09/2026)
možné zahájení provozu celého areálu IVC (09 až 10/2026)
Stavební firma, kterou kraj vybral, vybuduje podle zadávací dokumentace IVC Turnov tak, aby prostory vyhovovaly potřebám jednotlivých složek IZS. Objekty hasičů a zdravotníků budou mít společný dvůr, který bude plnit roli funkční i reprezentativní. „Architektonické řešení objektů bude v první řadě navozovat pocit sounáležitosti a spolupráce jednotlivých složek IZS a zároveň zvýrazní drobné rozdíly mezi nimi,“ doplnil Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví. Společným prvkem všech budov jsou velkoprostorové společné garáže pro zásahová vozidla v 1. nadzemní podlaží každé budovy.
Urbanistické řešení objektů vychází z podmínek území, ve kterém IVC vyroste. „Při projektovém zpracování jsme se soustředili nejen na funkčnost budov a prostorů, ale i na potřebu prostorového uspořádání s ohledem na rozměry zejména hasičských vozidel. Vybudování IVC si vyžádá přeložky inženýrských sítí či stavby v jejich blízkosti, a proto bylo nutné se soustředit i na tyto detaily. Pevně však věřím, že jsme s projektanty nalezli to nejlepší možné řešení. Velmi se těším na okamžik zahájení výstavby, ale zejména na zahájení provozu celého integrovaného výjezdového centra. V našem regionu i širším okolí se jedná o unikátní propojení všech tří základních složek IZS,“ dodal Jan Hadrbolec, ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.
TZ
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS
Zdroj: B2B NETWORK NEWS