Přeskočit na obsah

Litevské weby zasáhl kyberútok, k zodpovědnosti se přihlásila proruská skupina

Litevské státní i soukromé instituce a podniky zasáhl intenzivní kyberútok. S odvoláním na litevský Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NKSC) o tom informovala litevská média. K útokům se přihlásila proruská skupina hackerů Killnet, podle které jde o odvetu za litevská omezení na převoz zboží do kaliningradské enklávy.

Některé litevské webové stránky zasáhly DDoS útoky, při kterých se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů najednou přes více počítačů zahltit konkrétní webové stránky. Nefungovaly například webové stránky pro žadatele o pas nebo finančního úřadu. Šéf NKSC Jonas Skardinskas později uvedl, že útoky, které „pravděpodobně“ přišly z Ruska, se podařilo zvládnout. Pachatelé podle něj nenapáchali vážné škody.

„Je velmi pravděpodobné, že útoky podobné nebo větší intenzity budou pokračovat i v dalších dnech, obzvlášť v dopravním, energetickém nebo finančním sektoru,“ uvádí NKSC v prohlášení.

Litva nedávno zakázala převážet do ruské Kaliningradské oblasti u Baltského moře zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankčních opatření proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu z 24. února. Moskva kvůli blokádě Vilniusu slíbila rychlou a „praktickou“ odpověď.

Skupina Killnet od začátku ruské invaze na Ukrajinu podnikla kyberútoky i vůči italským, rumunským nebo českým webům. Hackeři podle Reuters tvrdí, že budou v útocích proti Litvě pokračovat, dokud pobaltská země neodvolá omezení převozu zboží do Kaliningradu.

Premiérka Ingrida Šimonytéová podle agentury AFP uvedla, že Litva podobným útokům opakovaně čelí už od začátku ruské války na Ukrajině.

Zdroj: allnews.cz

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Veletrh URBATECH 2023

První ročník veletrhu pro města a obce URBATECH, proběhne na Výstavišti České Budějovice v termínu 30. 3. – 1. 4. 2023. Významnou součástí bude i

Číst dále »
Generated by Feedzy