Logistika prochází hlubokou přeměnou. Automatizujeme, robotizujeme, digitalizujeme, uměle „zinteligentňujeme“. Cíl je jasný – vyšší výkony, efektivita, spolehlivost, přesnost, nezpochybnitelnost, absence chyb, predikovatelnost, škálovatelnost. Tyto trendy však vyvolávají otázky o úloze člověka v logistice – zmizí modré límce, vytratí se bílé límce, zůstanou robotické ruce s AI mozkem v cloudovém centru? Bude člověk dohlížet na stroj nebo stroj na člověka?
I o tom bude řeč na 17. ročníku logistického kongresu SLOVLOG, který se bude konat v tradičním čase, a to 28. a 29. listopadu 2024 v prostorách hotelu DoubleTree by Hilton v Bratislavě. V těchto dnech budou na webu www.slovlog.sk, jakož i na sociálních sítích postupně odhalována jména řečníků. Registrovat na kongres se můžete již nyní.
Organizátorem největší logistické akce podzimu je společnost ATOZ Group a časopis Systémy Logistiky je již tradičním mediálním partnerem kongresu.
Má člověk v logistice budoucnost?
„Automatizace a digitalizace mění tvář logistiky. Otázkou však není, zda člověk v tomto odvětví bude mít místo, ale spíše jakou roli bude hrát. I proto jsme se letos zaměřili na „člověka“. Logistika je svědkem rychlých změn. Zatímco roboty přebírají stále více rutinních úkolů, člověk zůstává nenahraditelný při řešení komplexních problémů a budování vztahů se zákazníky. logistiky patří těm, kteří dokáží spojit technologické inovace s lidským faktorem. Klíčem k úspěchu bude schopnost adaptovat se na neustále měnící se podmínky,“ říká Tatiana Koššová, country manager společnosti ATOZ Group pro Slovensko.
„Minulý rok rekordní počet 420 účastníků ukázal enormní zájem o logistickou událost roku SLOVLOG. Reflektujeme potřebu lidí z oblasti logistiky dozvědět se nové trendy a vize spojené s automatizací, digitalizací a robotizací,“ dodává Tatiana Koššová s tím, že automatizace otevírá nové dveře pro lidi v logistice. Namísto manuální práce se zaměstnanci mohou soustředit na kreativní řešení, analýzu dat a řízení procesů.
Úvod kongresu otevřeme prezentací vídeňského profesora Sebastiana Kummera. Dozvíme se, jak automatizace a umělá inteligence zásadně mění podobu logistiky, přičemž ovlivňují nejen samotné procesy, ale také lidi, kteří v tomto odvětví pracují. V prezentaci se dozvíme, jak technologie a procesy změní logistiku, jaké jsou nové kompetence manažerů logistiky, jaké jsou nové kompetence pro pracovníky v logistice a jak se připravit na tyto změny.
Kongres pokračuje inovativními prezentacemi tří klíčových dodavatelů. Štefan Maňúr ze společnosti HOPI SK představí digitální informační vzdělávací systém HOPI. Peter Mačuš ze společnosti Jungheinrich bude mluvit o adaptivním zásobování výrobních linek autonomními roboty (AMR). Jakub Velko ze společnosti 108 Real Estate představí interaktivní mapu pozemků, průmyslových a logistických nemovitostí na Slovensku. Tento blok zaměřený na inovace bude moderovat Martina Le Gall Maláková, která je mimo jiné zakladatelkou Průmyslového inovačního clusteru (Industrial Innovation Cluster).
Za hranicí AI – Lidská hodnota v logistice budoucnosti
Na kongresu SLOVLOG nebude opět chybět pestrý doprovodný program včetně inspirativních panelových diskusí. Hned první z nich se bude věnovat lidské hodnotě v logistice budoucnosti. Automatizace a umělá inteligence přinášejí do logistiky nevídanou efektivitu, ale zároveň vyvolávají obavy o budoucnost lidských zaměstnanců. Jaká je role člověka v této nové éře logistiky? Jaké dovednosti budou v budoucnosti nejžádanější? Na tyto otázky odpoví přední odborníci z odvětví v úvodní panelové diskusi – Jan Miklosovic (Lenovo), Jakub Randa (PROLOGIS), Bibiána Buková (ŽILINSKÁ UNIVERZITA V ŽILINĚ, Katedra železniční dopravy), Andrea Rebejová (IAC Group, Slovakia), Peter Okenka ( DHL Supply Chain Česká republika). Diskusi bude moderovat Tatiana Koššová
„Speed-datingová“ setkání BizLOG pro jednodušší plánování setkání
Během oběda čekají na účastníky logistického kongresu již klasická a oblíbená desetiminutová „speed-datingová“ setkání BizLOG. Jedná se o ideální způsob setkání zákazníků a dodavatelů na neutrální půdě, kde obě strany rychle zjistí, zda má smysl rozvinout jednání do konkrétnější podoby. Účastníci si opět budou moci vybrat schůzky.
„Tak jako minulý rok, i letos jsme připravili rezervační systém, kde se účastníci mohou spojit s dodavateli přes rezervační systém. Rezervační systém je spojen s profily partnerů, kde se můžete seznámit blíže s jejich službami,“ dodává Terezie Radková, project manager společnosti ATOZ Group. Během oběda proběhne i oběd členů Klubu logistických manažerů v restauraci CLOUD.
Nové výzvy řízení SCM a dopravy: Na křižovatce kamionů, lidí a technologií
Po skončení polední přestávky bude následovat odborný workshop zaměřený na téma Dopravy a řízení dodavatelského řetězce (SCM). Účastníci se mohou těšit na případové studie z oblasti dopravy a správy vozového parku a také na panelovou diskusi. Vystoupí Lucia Nemček (ČESMAD), Ján Franek (Správce zálohového systému) a případovou studii představí společnosti TIMOCOM a SPED TEMPUS.
Digitalizace a automatizace mění tvář řízení dodavatelského řetězce a dopravy. Jak se s těmito změnami vyrovnávají firmy? Jaké jsou nové požadavky na kvalifikaci řidičů?
Jak přilákat mladé lidi do tohoto odvětví? Tyto a další otázky budou tématem panelové diskuse Doprava a SCM. Panelové diskuse se zúčastní Martin Hubeňák (PORT OF ANTWERP-BRUGES), Juraj Rimeš (METRO Cash & Carry), Tadeáš Kos (FM Logistic), Viktorie Malsagova (Royal Canin Europe) a Daniel Krč (ECO-BAGS). Moderovat diskusi bude šéfredaktor Systémů Logistiky Vladimír Maťo.
Jsou haly připravené na automatizaci a robotizaci?
Účastníci se mohou těšit na paralelní odpolední blok zaměřený na skladování a development. Dodavatelé spolu s uživateli opět ukáží na konkrétních příkladech, že budoucnost jednoznačně patří digitalizaci a robotizaci jak ve výrobě, tak v logistice.
Po případových studiích bude následovat panelová diskuse zaměřená na intralogistiku. Předmětem diskuse bude připravenost hal na automatizaci a digitalizaci. Panelové diskuse se zúčastní – Jakub Pelikán (Mountpark), Helena Lišková (Dr. Max Holding CZ), Alexandra Gačevičová (BHM Group), Martin Palenčík (MTBIKER), Ivan Pastýř (CTP), Miroslav Vajda (Jungheinrich). Případové studie představí František Beták (CORPLEX) a Miroslav Kirinović (Lear Corporation Seating Slovakia), Jindřich Kadeřavek (ELEMENT LOGIC) a Dalibor Cicman (GYMBEAM), Bohumil Tejnický (VERTIFLEX) a Bohuslav Kaněra (eDSYSTEM) a Filip Bobula (RUDOS RUŽOMBEROK).
Kulatý stůl pro HR manažery a manažerky v logistice a dopravě
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je jednou z hlavních výzev pro logistický sektor. Jak se s tím vyrovnat? Jaké nové pozice vznikají v souvislosti s digitalizací a automatizací? Na tyto otázky budou hledat odpovědi HR manažeři a manažerky z logistických firem. Diskusi bude moderovat Roman Molek (Transearch International).
Cirkulární ekonomika v logistice: mezi udržitelností a ekonomickými výzvami
Udržitelnost se stává klíčovým faktorem úspěchu v logistice. Jaké jsou možnosti pro cirkulární ekonomiku v tomto odvětví? Jaké jsou ekonomické důsledky přechodu na udržitelnost? Tyto a další otázky budou tématem závěrečné panelové diskuse. Poslední část programu otevře Peter Molnár (ERNST & YOUNG SLOVENSKO) s tématem ESG a logistika – jak propojit byznysovou s udržitelnou strategií. Panelové diskuse se zúčastní Milan Svejkovský (Coca-Cola HBC Česko a Slovensko), Jaroslav Beneš (Plzeňský Prazdroj), Michaela Hletková Ploszeková (VOLKSWAGEN ČEŠTINA & ZVAZ AUTOMOBILOVÉHO PRŮMYSLU ČR), Peter Vörös (HOPI), Jiří Zita (LPR). Diskusi bude moderovat Marta Jančkárová (Rozhlas a televize Slovenska STVR).
Možnosti pro nové kontakty
Po skončení kongresového programu vás čeká Logistický Business Mixer, mimořádně oblíbený vrchol kongresového dne. Je to totiž ideální místo nejen k relaxaci, ale také k navázání nových obchodních kontaktů či posílení již těch stávajících. Můžete se těšit na pivní degustaci od Plzeňského Prazdroje, ale také na míchané drinky od společnosti Coca-Cola, na DJ Karmu a mnoho dalšího.
Logistika v praxi
Druhý kongresový den se opět uskuteční exkurze v rámci programu SEELOG, jehož cílem je představit „logistiku v praxi“ a zprostředkovat informace o zajímavých projektech na Slovensku. Organizátoři už brzy prozradí, kam se pojede tentokrát.
Podrobný program, aktuality a registrace na kongres: www.slovlog.sk
Zdroj: B2B NETWORK NEWS