Search
Close this search box.

Lumen Orbit získává 2,4 milionu dolarů pro vesmírná datová centra

Vesmírný startup Lumen Orbit vyšel z tajnosti a oznámil kolo financování ve výši 2,4 milionu dolarů.

Společnost doufá, že rozmístí stovky satelitů na velmi nízkou oběžnou dráhu Země (LEO), které budou fungovat jako distribuované datové centrum pro další satelity, čímž se sníží potřeba posílání dat na zem.

„Začali jsme Lumen s posláním spustit konstelaci orbitálních datových center pro Edge zpracování ve vesmíru,” řekl generální ředitel Philip Johnston.

„V podstatě ostatní satelity pošlou naší konstelaci nezpracovaná data, která shromáždili. Pomocí našich integrovaných GPU budeme spouštět modely umělé inteligence, které si vyberou, abychom získali poznatky, které pro ně pak budeme stahovat. To ušetří šířku pásma při stahování velkého množství nezpracovaných dat a související náklady a latenci.“

Společnost, která je teprve tři měsíce stará, má nakonec za cíl rozmístit asi 300 satelitů ve výšce asi 315 kilometrů. Zpočátku je plánován start 60kg testovacího systému v květnu 2025 na raketě SpaceX Falcon 9.

Společnost spolupracuje s Ansys a Solidworks na návrhu a vývoji satelitů. „Máme několik memorand o porozumění za více než 30 milionů dolarů a máme platícího zákazníka, který s námi letí na našem prvním demonstrátoru,“ prohlásil Johnston.

„Po testu plánuje o šest měsíců později vypustit osm satelitů – během následujících šesti měsíců bude následovat pět orbitálních prstenců.“

Lumen je nejnovější v řadě společností, které chtějí na oběžnou dráhu umístit více výpočetních schopností. Konkurenční podnik v oblasti vesmírné infrastruktury Axiom Space plánuje spustit orbitální datové centrum na své komerční vesmírné stanici v roce 2026, zatímco NTT a SKY Perfect JSAT doufají, že příští rok rozmístí řadu výpočetních a úložných satelitů.

Blue Origin plánuje spustit větší výpočetně náročný systém Blue Ring, ale pro geosynchronní nasazení.

EU také studuje koncept vesmírných datových center a Lonestar Data Holdings zaměřená na úložiště doufá, že rozmístí datová centra na Měsíci.

Evropská kosmická agentura spolupracuje se společnostmi Intel a Ubotica samostatně na PhiSat-1, cubesatu, který zpracovává AI na palubě. Startup LyteLoop získal miliony, aby zaplnil oblohu družicemi pro ukládání dat založených na světle, ale kolem roku 2021 v tichosti zkrachoval.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS