Search
Close this search box.

Malajsie brzy rozhodne o nasazení druhé 5G sítě

Vláda Malajsie potvrdila, že zvláštní výbor dohlížející na implementaci 5G sítě v zemi brzy připraví memorandum kabinetu, aby projednalo a rozhodlo, zda je čas povolit druhou síť 5G, uvedl místní tisk.

„Oznámili jsme, že pokrytí sítě 5G dosáhlo 31. prosince 80,2 %, a tak zanedlouho oznámíme naše rozhodnutí, zda umožníme telekomunikačním společnostem zřídit druhou síť kromě Digital Nasional Bhd (DNB),“ řekl ministr komunikací Fahmi Fadzil.

Fadzil také uvedl, že počet předplatitelů 5G v zemi dosáhl ke konci loňského roku osmi milionů.

DNB byla zřízena malajsijskou vládou v roce 2021 jako účelový prostředek k rozvoji síťové infrastruktury 5G v zemi, kterou by soukromé telekomunikační firmy využívaly k nabízení služeb 5G svým zákazníkům. 5G síť DNB nasadila společnost Ericsson.

Malajská vláda již dříve uvedla, že Malajsie přejde na duální 5G síť, jakmile DNB dosáhne 80% pokrytí v obydlených oblastech.

Fadzil uvedl, že 80% pokrytí v oblasti 5G bylo dosaženo poté, co místní operátoři podepsali dohodu o získání kapitálu v DNB. Minulý měsíc podepsalo pět hlavních malajských mobilních operátorů smlouvy, aby získali kolektivní 70% podíl v DNB.

Podle podmínek dohody koupí místní telekomunikační společnosti CelcomDigi, Maxis, U Mobile, Telekom Malaysia a YTL Power International každý 14% podíl v DNB. Každé telco investuje celkem 233 milionů RM (50 milionů dolarů).

Podle malajsijské vlády se očekává, že úpisy akcií budou dokončeny mezi únorem a dubnem 2024 poté, co budou splněny požadavky na due diligence.

Fadzil řekl, že vláda si ponechá „zlatý“ podíl v DNB, stejně jako zbývající 30% podíl. Úředník také potvrdil, že vláda nebude mít žádný podíl v druhé síti 5G.

V listopadu DNB ve spolupráci se švédským dodavatelem Ericsson spustila to, o čem tvrdí, že je největším 5G zážitkovým centrem v zemi. Hlavním cílem nového zařízení je zvýšit povědomí a podpořit přijetí 5G v Malajsii. Nové centrum 5G, které se nachází ve vstupní hale věže TRX Exchange 106, kde se nachází kancelář DNB, má sloužit jako výukové centrum pro zákazníky, partnery, průmysl, akademickou obec i vládní úředníky, aby pochopili potenciál technologie 5G. předvedením výkonu produktů a služeb 5G prostřednictvím živých ukázek a technologických ukázek.

Zdroj: rcrwireless.com

Obrázek: Pixabay

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS