Přeskočit na obsah

Malajské telekomunikační společnosti souhlasí s akvizicí podílů v operátorovi 5G DNB

Hlavní malajští mobilní operátoři se rozhodli získat podíly ve státním velkoobchodním operátorovi 5G Digital Nasional Berhad (DNB), uvedla vláda v prohlášení.

Vláda potvrdila, že Malajská pracovní skupina pro implementaci 5G sítě úspěšně dosáhla dohody o kapitálové účasti v DNB s místními operátory Celcom Digi, Maxis, Telekom Malaysia, U-Mobile a YTL Communications.

Vláda neposkytla podrobnosti o podílech, které každý operátor získal. Vláda také uvedla, že DNB již ke konci června pokrylo 5G sítí 64,7 % obydlených oblastí.

Společnost Maxis nedávno zahájila proces podpisu smlouvy o přístupu k 5G s DNB, čímž připravila cestu pro zákazníky Maxis, aby mohli začít mít přístup ke službám 5G, jakmile bude příští měsíc získán souhlas akcionářů na mimořádné valné hromadě společnosti.

Celcom Digi, Telekom Malaysia, U-Mobile a YTL Communications již začaly nabízet služby 5G poté, co naposledy podepsaly smlouvu o přístupu k 5G s DNB v roce 2022.

DNB byla zřízena malajsijskou vládou v roce 2021 jako účelový nástroj pro rozvoj síťové infrastruktury 5G v zemi, kterou by soukromé telekomunikační firmy využívaly k nabízení služeb 5G svým zákazníkům.

Zavedení 5G v Malajsii společností DNB však vyvolalo obavy ohledně cen a transparentnosti a také obavy, že jediná státem provozovaná síť 5G povede k národnímu monopolu.

Kvůli těmto obavám nový premiér Anwar Ibrahim již dříve oznámil celkovou revizi zavádění národní sítě 5G kvůli nedostatečné transparentnosti. V květnu vláda oznámila, že umožní nasazení druhé sítě 5G v roce 2024 a dodala, že bude vytvořen nový subjekt, který bude spravovat druhou síť 5G v Malajsii.

Malajský ministr pro komunikaci a digitální technologie Fahmi Fadzil nedávno uvedl, že DNB bude v zemi pokračovat v zavádění síťové infrastruktury 5G, dokud nebude do konce tohoto roku dosaženo 80% pokrytí. Malajská vláda také potvrdila, že DNB převezme soukromý subjekt, jakmile dosáhne svého cíle pokrytí populace 5G.

Zdroj: rcrwireless.com

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS