Search
Close this search box.

Maloobchodní tržby klesly meziročně šestnáctý měsíc v řadě

Meziročně se tržby v maloobchodě v srpnu snížily reálně o 2,8 %, meziměsíčně klesly o 0,8 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 7,3 % a meziměsíčně o 1,2 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel snížily v srpnu reálně o 0,8 %, přičemž za pohonné hmoty klesly o 4,5 % a za nepotravinářské zboží o 0,6 %, naopak za potraviny vzrostly o 0,2 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v srpnu snížily reálně o 2,8 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 4,1 % a za potraviny o 3,2 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 3,7 %.

„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy pokračovaly v meziročním poklesu šestnáctý měsíc v řadě. Snížení tržeb v srpnu bylo ovlivněno nižším prodejem nepotravinářského zboží a potravin. Naopak růst tržeb si od letošního března udržel prodej pohonných hmot,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost meziročně klesly o 9,3 %, s oděvy a obuví o 8,4 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 7,7 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 2,8 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 1,3 %. Naopak tržby rostly v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky o 4,6 %. Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížily o 3,4 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,1 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 2,9 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby vzrostly o 2,8 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel reálně meziměsíčně vzrostly o 1,2 %. Meziročně se tržby zvýšily o 7,3 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 8,1 % a za opravy motorových vozidel o 4,2 %.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS