Přeskočit na obsah

Malware Emotet útočil na více než 11 % českých organizací

Podle Celosvětového indexu dopadu hrozeb byl v únoru nejrozšířenějším malwarem Emotet. Naopak ústup zaznamenal Trickbot a také zranitelnost Log4j, která na konci roku 2021 rozpoutala pandemii kyberútoků.

Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné organizace. Následují vládní a vojenské organizace, poskytovatelé internetových služeb a poskytovatelé spravovaných služeb.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika patřila v únoru mezi méně bezpečné země a obsadila 37. pozici. Naopak Slovensko se umístilo až na konci tabulky a s 92. pozicí patřilo mezi bezpečnější země. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo znovu Mongolsko.

Trickbot je botnet a bankovní trojan, který krade finanční data, přihlašovací údaje a osobní informace, rychle se šíří uvnitř infikovaných sítí a často se používá v počáteční fázi ransomwarových útoků. V roce 2021 se na čele žebříčku nejrozšířenějších malwarů objevil hned sedmkrát. Během posledních několika týdnů ovšem výzkumný tým Check Point Research nezaznamenal žádné nové kampaně a malware se v Indexu hrozeb propadl až šesté místo. Může to být částečně způsobeno tím, jak naznačuje nedávný únik dat z ransomwarové skupiny Conti, že se někteří členové Trickbotu připojili právě k této skupině.

Kyberzločinci se snaží zneužívat také konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, aby nalákali uživatele ke stažení škodlivých příloh. A právě nejrozšířenější únorový malware Emotet použil přesně tuto taktiku. E-maily obsahovaly škodlivé soubory a předmět ve stylu „Ukrajinsko-ruský vojenský konflikt: Blaho ukrajinského člena našeho týmu“.

TZ

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy