Search
Close this search box.

Meta bude muset v USA čelit hromadné žalobě ze strany inzerentů

Americká internetová společnost Meta Platforms bude muset ve Spojených státech čelit hromadné žalobě ze strany inzerentů. Rozhodl o tom ve čtvrtek odvolací soud v San Francisku. Žaloba tvrdí, že firma inzerentům účtovala nadměrné ceny, protože podvodně nadhodnocovala počet lidí, které může reklamou oslovit. Informovala o tom agentura Reuters.

Odvolací soud rozhodl, že inzerenti mohou firmu jako skupina žalovat o náhradu škody. Inzerenti podle soudních dokumentů odhadují, že by po společnosti Meta mohli požadovat více než sedm miliard dolarů (zhruba 164 miliard Kč).

Meta je majitelem sociálních sítí Facebook, Instagram a Threads či komunikační služby WhatsApp. Inzerenti tvrdí, že firma při stanovování dosahu reklamy používala počet účtů na sociálních sítích místo počtu skutečných osob. Počet lidí, které by reklamou mohla oslovit, tak podle nich nadhodnotila až o 400 procent.

Žaloba by se mohla týkat milionů podniků i jednotlivců, kteří od poloviny srpna 2014 zaplatili za reklamu na sítích Facebook a Instagram, píše Reuters. Reklama je zdrojem téměř veškerých příjmů společnosti Meta. Loni firma zvýšila tržby o 16 procent na 134,9 miliardy dolarů (téměř 3,2 bilionu Kč). Čistý zisk vzrostl o 69 procent na 39,1 miliardy dolarů (zhruba 914 miliard Kč).

TZ/ČTK

 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS