Podle údajů Indexu sociálního vyloučení za rok 2023 se počet obcí v České republice, které čelí hrozbě sociálního vyloučení, zvýšil o 10 % oproti předchozímu roku. Tento index, který slouží od roku 2016 jako nástroj vlády pro posouzení situace v oblasti sociálního vyloučení napříč regiony, pomáhá cílit podporu Agentury pro sociální začleňování na nejvíce postižené obce.
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek uvedl: „V České republice je 238 obcí, kde míra sociálního vyloučení přesahuje hodnotu 12, která znamená vysokou zátěž. Připisujeme to hlavně dlouhodobým důsledkům covidové pandemie, zvyšování cen energií a vysoké inflaci způsobené válkou na Ukrajině.“ Dále dodal: „Pokud bych to měl shrnout, data Indexu sociálního vyloučení nám ukazují, že největší zátěž se dlouhodobě koncentruje na severu Čech, Moravy a ve Slezsku, v takzvaných vnějších a vnitřních periferiích. Pro ústřední orgány je to další budíček – varování, že je potřeba koordinovat státní politiky sociálního začleňování v nejvíce postižených regionech. Věřím, že i dnešní fórum k tomu přispěje svým dílem.“
Index zahrnuje různorodé indikátory, jako jsou příjemci příspěvků na živobytí, osoby v exekuci, dlouhodobě nezaměstnaní či předčasné odchody ze vzdělávání. Z analýzy vyplývá, že tři z pěti sledovaných ukazatelů se zhoršily. Došlo k nárůstu počtu vyplacených příspěvků na bydlení a příspěvků na živobytí, což naznačuje, že více domácností nyní potřebuje státní podporu při hrazení nákladů na bydlení. Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování, dodal: „To nám naznačuje možný propad domácností, které v minulých letech dokázaly své náklady na bydlení s většími či menšími obtížemi hradit, nyní by už ale bez podpory státu v rámci rodinných rozpočtů nevyšly.“
Počet dlouhodobě nezaměstnaných vzrostl o více než jedenáct tisíc, přičemž nejvíce postiženými regiony jsou Karlovarský a Ústecký kraj. Naopak počet osob s exekucemi se meziročně snížil o více než 30 tisíc, avšak stále více než 621 tisíc lidí má alespoň jednu evidovanou exekuci. Šimáček k tomu uvedl: „Ukazuje se, že pro lidi s nízkými příjmy a vícenásobnými exekucemi je insolvenční řízení stále těžko dostupné, “ a že: „Je potřeba aby i tito lidé, pokud mají motivaci své dluhy řešit, dostali novou šanci zapojit se do společnosti a také na standardní trh práce, ze kterého nyní obvykle vypadávají. I přes pozitivní trend je počet osob v exekuci stále mimořádně vysoký.“
Agentura pro sociální začleňování, která funguje jako odbor Ministerstva pro místní rozvoj ČR, spolupracuje s více než 60 obcemi po celé republice. Jejím cílem je podpora obcí v řešení sociálního vyloučení, rozvoj dostupného bydlení, revitalizace sociálně vyloučených lokalit či zpřístupnění vzdělávání pro děti se sociálním znevýhodněním. V poslední době agentura rozšířila spolupráci například s Generálním ředitelstvím Úřadu práce, což slibuje lepší zaměření podpory a sledování dlouhodobého vývoje v konkrétních lokalitách.
TZ
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS
Zdroj: B2B NETWORK NEWS