Přeskočit na obsah

Meziroční pokles maloobchodních tržeb pokračoval

Meziročně se tržby v maloobchodě v únoru snížily reálně o 6,4 %, meziměsíčně klesly o 0,4 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) snížily v únoru reálně o 0,4 %, přičemž za potraviny klesly o 1,8 %, naopak za nepotravinářské zboží vzrostly o 0,2 % a za pohonné hmoty o 1,5 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v únoru snížily reálně o 6,4 %, v tom za potraviny klesly o 7,6 % a za nepotravinářské zboží o 7,1 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 0,3 %.

„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy v únoru meziročně poklesly o 6,4 %. Pokles tržeb trval již od května loňského roku. Méně než loni se prodalo zboží v prodejnách s potravinami i s nepotravinářským zbožím. Tempo poklesu v porovnání s předchozím měsícem se u potravin prohloubilo, naopak u nepotravinářského zboží zmírnilo. Prodej pohonných hmot vykázal meziroční růst tržeb třetí měsíc v řadě,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

„Pokles tržeb pokračoval v prodejnách s výrobky pro domácnost a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, a to desátý měsíc v řadě. V ostatních sortimentních typech specializovaných prodejen s nepotravinářským zbožím se tržby zvýšily. Tržby internetových a zásilkových obchodů klesaly již čtrnáctý měsíc za sebou,“ dodává Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost meziročně klesly o 14,7 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 1,9 %. Naopak tržby rostly v prodejnách s oděvy a obuví o 4,8 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 3,8 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 1,3 % a s kosmetickými a toaletními výrobky o 1,0 %. Tržby z prodeje potravin klesly již desátý měsíc po sobě, a to o 7,6 % v nespecializovaných a o 7,2 % ve specializovaných prodejnách. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 3,6 %. Internetovým a zásilkovým obchodům2) tržby klesly o 7,7 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčně vzrostly o 0,8 %. Meziročně se tržby zvýšily o 4,1 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 4,2 % a za opravy motorových vozidel o 4,1 %.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS

Generated by Feedzy