Přeskočit na obsah

MF: Přebytek hospodaření obcí a měst by letos měl vzrůst na 30 mld. Kč

Přebytek hospodaření měst a obcí by se letos měl hlavně díky výraznému růstu daňových příjmů zvýšit na 30 miliard korun z loňských 25,3 miliardy korun. Na konferenci Den malých obcí to v Olomouci řekla Karla Rucká z odboru financování územních rozpočtů ministerstva financí. V příštích dvou letech tempo růstu daňových příjmů, které tvoří pilíř rozpočtů měst a obcí, podle Rucké výrazně zpomalí. Loni obce vykázaly přebytek svých rozpočtů 25,3 miliardy korun, meziročně klesl o osm miliard korun.

„Není novinkou, že tahounem růstu příjmů obcí jsou jejich daňové příjmy. Tento trend byl nastartovaný po covidu a setrvává i pro rok 2023,” uvedla Rucká, podle které už loni růst vlastních příjmů měst a obcí tvořily z 88 procent právě daňové příjmy. “Situace bude zřejmě obdobná i letos,” podotkla Rucká, podle které daňové příjmy obcí letos rychle rostou a za celý rok 2023 se mají meziročně zvýšit takřka o 14 procent na 303 miliard korun.

Příjmy obcí ze sdílených daní podle Rucké porostou i po přijetí konsolidačního balíčku, který je v závěrečné fázi schvalování, avšak už o poznání pomaleji. V příštích dvou letech odborníci jejich růst odhadují na čtyři až pět procent ročně. V roce 2024 mají daňové příjmy měst a obcí obnášet 316 miliard korun a o rok později 328 miliard korun. „Tato predikce zahrnuje veškeré vlivy, které jsou součástí konsolidačního balíčku,” uvedla Rucká.

Konsolidační balíček opatření, od nichž si vláda slibuje zlepšení stavu státního rozpočtu v následujících dvou letech, bude hlavním bodem středeční schůze Senátu. Jeho součástí je i zvýšení daně z nemovitosti, jejíž výnos odhadovaný na deset miliard korun má nakonec zůstat ze 100 procent samosprávám. Vláda však plánuje výměnou snížit zhruba o deset miliard korun objem peněz, které mezi obce a města rozděluje v rozpočtovém určení daní. S tím však nesouhlasí Komora statutárních měst Svazu měst a obcí ČR (SMO), podle které mají již nyní města a obce problém se zajištěním služeb pro obyvatele a investice.

Olomoucký primátor a předseda Komory statutárních měst SMO Miroslav Žbánek (ANO) upozornil, že vládní konsolidační balíček svazuje městům a obcím ruce při plánování investic na příští rok. „Dopady daňového balíčku na městský rozpočet (Olomouce) se už dnes limitně blíží 100 milionům korun a začínáme mít velký problém sestavit rozpočet na příští rok z pohledu provozního, kam spadají i velké opravy,” uvedl Žbánek.

Finanční možnosti obcí se v posledních deseti letech podle Rucké zdvojnásobily. V roce 2013 činilo jejich průměrné provozní saldo přepočtené na jednoho obyvatele 5 177 korun a do konce loňského roku vzrostlo na 10 555 korun. Kumulativní přebytek hospodaření měst a obcí za deset let činil 220 miliard korun, z toho na Prahu připadá 100 miliard korun. Rucká ale upozornila, že obce provozní přebytky nedokážou zužitkovat. Za poslední dekádu nevyužily na investice 147 miliard korun.

TZ

 

​