Search
Close this search box.

Microsoft a G42 plánují v Keni vybudovat datové centrum s geotermálním napájením

Datové centrum poháněné geotermální energií bude postaveno v Keni jako součást investice ve výši 1 miliardy dolarů od Microsoftu a dubajské AI firmy G42. Společnosti a keňská vláda podepsaly prohlášení o záměru potvrzující investici, která bude zahrnovat řadu opatření zaměřených na posílení digitální ekonomiky Keni.

Jedním z těchto opatření je výstavba datového centra v Olkarii na jihozápadě Keni. Očekává se, že bude v provozu během příštích dvou let a bude mít počáteční kapacitu 100 MW, která by mohla nakonec vzrůst na 1 GW, uvedly společnosti. Datové centrum bude poháněno geotermální energií využívající teplo přirozeně uložené pod zemskou kůrou. Oblast Olkaria má bohaté geotermální zdroje a keňský státní energetický poskytovatel, Kenya Electricity Generating Company, provozuje v této oblasti čtyři geotermální elektrárny s instalovanou kapacitou přes 700 MW.

Datové centrum bude také vybaveno „nejmodernější technologií pro úsporu vody“, uvedl Microsoft, ale neupřesnil, jak bude tato technologie fungovat.

Microsoft také spouští cloudovou oblast pro východní Afriku, aby „poskytl zákazníkům přístup ke škálovatelným, bezpečným a vysokorychlostním cloudovým a AI službám, které urychlí přijetí cloudu a digitální transformaci podniků, zákazníků a partnerů napříč Keňou a východní Afrikou“. Tato oblast bude v provozu během příštích dvou let.

Dopis o záměru byl podepsán během návštěvy keňského prezidenta Dr. Williama Samoeiho v USA tento týden. Prezident Ruto řekl: „Toto partnerství je větší než samotná technologie. Jde o spojení tří zemí se společnou vizí národa posíleného technologií, kde každý občan má příležitost prosperovat v globálním digitálním prostředí. Jde o budování budoucnosti, kde Keňa vzkvétá jako digitální lídr.“

Microsoft a G42 budou také spolupracovat s keňským Ministerstvem informací, komunikací a digitální ekonomiky na posílení internetové konektivity po celé zemi. G42 a jeho partneři z ekosystému SAE využijí své zdroje na podporu rozvoje mezinárodní a domácí mořské a pozemní optické kabelové infrastruktury v Keni, zatímco Microsoft bude pokračovat v rozšiřování své práce na poskytování bezdrátového přístupu k internetu pro 20 milionů lidí v Keni a 50 milionů lidí napříč východní Afrikou do konce roku 2025.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Foto: Twitter

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS