Search
Close this search box.

Ministerstvo spustilo nový Portál justice

Ministerstvo spravedlnosti spustilo novou verzi Portálu justice. Předchozí podoba webu se potýkala s opakovanými výpadky, což komplikovalo práci jak soudům a právníkům, tak i veřejnosti, která si nemohla dohledávat potřebné informace. Za aktuální verzí webu stojí pražská firma Techniserv, celková hodnota zakázky je zhruba 9,5 milionu korun včetně DPH.

Pod justiční portál spadá nejen web ministerstva, ale také například weby jednotlivých soudů či databáze soudních jednání Infosoud a Infojustice. Za výpadky se ministerstvo naposledy omlouvalo počátkem ledna, kdy přislíbilo, že do konce měsíce zprovozní portál nový. Nyní uvedlo, že výhodami nové verze jsou vedle stability portálu také jeho modernější struktura, jiný vizuální styl a jednodušší správa. Obsahově zůstal stejný.

„Nový webový portál je upraven takovým způsobem, aby laická i odborná veřejnost mohla získat a snadno pochopit zveřejněné informace a mít přístup k on-line službám resortu justice,“ shrnul mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Za dosavadními výpadky podle něj stál jak sofistikovaný kybernetický útok, tak i technické problémy softwarové kompatibility.

Techniserv bude vedle řádného chodu portálu zajišťovat také analýzu a opravu chyb, které vedou k výpadkům. Úřad si firmu loni v létě jako dodavatele nadlimitní veřejné zakázky vybral ve výběrovém řízení, přičemž rozhodovala nejnižší nabídková cena. Řepka nyní na dotaz ČTK doplnil, že smluvní částka 9,5 milionu korun zahrnuje upgrade webu, jeho redesign, provoz na čtyři roky a případný další rozvoj portálu. Samotný upgrade a redesign vyšel na 1,9 milionu včetně DPH.

Ministerstvo dále sdělilo, že beta verzi interně testovalo několik týdnů a ostrý provoz spustilo dvě hodiny před půlnocí. Mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig ČTK napsal, že soud dnes při přechodu na nový portál zaznamenal technické problémy.

Pražská firma Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy, se o státní zakázky uchází často. Mezi její klienty patří Letiště Praha, IKEM, Amazon, Komerční banka, Český telekomunikační úřad, Pražský hrad, Univerzita Tomáše Bati nebo Česká spořitelna.

Techniserv figurovala v trestní kauze exposlance za ODS Michaela Hrbaty. Podle pravomocného rozsudku, který uložil všem obviněným peněžité tresty, Hrbata a další manažeři firmě nezákonně zajistili získání zakázek. Soudci nicméně uvedli, že jednáním obžalovaných nevznikla žádná škoda a že zakázky byly zhotoveny za nejnižší možnou cenu a řádně. Ministerstvo spravedlnosti k tomu podotklo, že Techniserv nemá zakázanou účast ve veřejných zakázkách.

TZ/ČTK

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS