Přeskočit na obsah

Mladý ječmen nebo třeba chlorella, tyto superpotraviny vám prodlouží život

Mnozí z nás se možná nechali zlákat ke koupi určité potraviny kvůli jejímu označení jako superpotravina. Toto označení nese nespočet výrobků, včetně některých druhů ovoce, zeleniny, koření, zelených prášků a proteinových tyčinek. Co ale superpotravina vlastně znamená a existují vůbec? V tomto článku se na toto téma blíže zaměříme a přiblížíme vám co se za tímto pojmem ve skutečnosti skrývá.

Co jsou superpotraviny?

V současné době neexistuje žádná vědecká definice nebo důvěryhodný zdroj, toho, co se považuje za superpotravinu. Obecně se tímto termínem označují potraviny bohaté na živiny, o nichž je známo, že mají významné zdravotní účinky.

Spotřebitelé si často myslí, že výrobky s označením superpotravina jsou zdravější než jiné výrobky, což nemusí být nutně pravda. To může vést k tomu, že spotřebitelé utrácejí peníze za drahé výrobky označované jako zdravé, jako jsou superpotraviny v prášku, proteinové tyčinky a doplňky stravy, zatímco by mohli získat více výhod za nižší cenu nákupem celých potravin, jako je ovoce a zelenina. Vždy je proto potřeba si důkladně pročíst složení všech suplementů, aby nám skutečně dodávaly jen to co naše tělo potřebuje a nic navíc.

Antioxidanty pomáhají v boji proti stresu

Dobrou zprávou je, že konzumace potravin bohatých na antioxidanty může bojovat proti oxidačnímu stresu. Vedle potravin, jako jsou ořechy a celozrnné výrobky, jsou skvělými zdroji antioxidantů ovoce a zelenina. Všeobecně lze říct, že antioxidanty pomáhají s boji proti volným radikálům a pomáhají zabraňovat poškozování buněk a tkání. A aby byl náš boj co nejúčinnější, měli bychom jíst co nejširší spektrum antioxidantů, protože se ve svých účincích vzájemně doplňují.

„Držet bychom se měli hlavně těch přirozených a po chemicky upravených přípravcích a vitamínech sahat až jako po záložním plánu. Současně ale platí i pravidlo všeho s mírou,“ dodává Stanislav Petříček, zakladatel BistRAWveg.

Mezi nejsilnější antioxidanty patří zejména vitamíny A, C, a E, nejvíc jich nalezneme v čerstvé zelenině a ovoci, a také například v kakaových bobech i potravinách bohatých na barevné pigmenty. Čím sytější barva, tím větší obsah antioxidantů. Potraviny bohaté na antioxidanty jsou například brokolice, avokádo, špenát či kapusta.

O spirulině jste už slyšeli?

„Zelených superpotravin je nepřeberné množství, například mladý ječmen, chlorella aneb zelená sladkovodní řasa, spirulina či mladá pšenice,“ říká Stanislav Petříček.

Například taková spirulina si v posledních desetiletích získala obrovskou popularitu. Jedná se o organismus, který roste ve slané i sladké vodě. Je to rodina jednobuněčných mikrobů, které se často označují jako sinice. Je plná různých antioxidantů a živin, které mohou prospět vašemu tělu a mozku. Mnozí odborníci na výživu doporučují přidávat spirulinu do každodenního jídelníčku pro dosažení maximálních zdravotních přínosů.

Mladý ječmen vám pomůže od únavy

Na rozdíl od ječmene, který vídáte často na polích, vypadá mladý ječmen jako tlustší zelená tráva. Sklízí se, až když dosáhne výšky 20-25 centimetrů, protože právě v tuto dobu má v sobě nejvíce živin. Díky tomu, že se pěstuje výhradně na úrodné půdě v nejčistších částech země, obsahuje aktivní enzymy a zelené rostlinné barvivo chlorofyl. Kromě spousty cenných vitamínů a minerálů obsahuje mladý ječmen enzymy, které mají silné protizánětlivé a regenerační účinky. Díky těmto schopnostem vás ochrání před virovými nemocemi a zbaví vás i časté únavy.

„A jen pro zajímavost pro porovnání „zelených potravin“, lžička zmiňovaného prášku mladého ječmene vydá tělu tolik prospěšných látek, jako kdybyste snědli dvě velké bio brokolice, a to v syrovém stavu,“ doplňuje Stanislav Petříček.

Tajemství sladkovodní řasy

Chlorella je druh řasy podobný spirulině, který se běžně vyrábí jako potravina nebo doplněk stravy. Je to zároveň největší zdroj chlorofylu i bezpočtu vitaminů, minerálů i proteinů. V posledních několika letech slibný výzkum poukázal na několik zdravotních výhod každodenního užívání Protože má chlorella tvrdou buněčnou stěnu, lidé ji nemohou strávit, což znamená, že ji musíte používat jako doplněk stravy, abyste mohli využít jejích výhod. V současné době je k dispozici ve formě kapslí, tablet nebo prášku.

TZ

@RadekVyskovsky

Zdroj: Zdraví-lidé.cz

Generated by Feedzy