Přeskočit na obsah

Množství internetových podvodů v ČR ve 2. čtvrtletí vzrostlo o 81 procent

Množství internetových podvodů v Česku vzrostlo v letošním druhém čtvrtletí o 81 procent. Podvody přitom tvoří přes 75 procent zablokovaných hrozeb na tuzemských počítačích. Na Slovensku počet podvodů stoupl o 57 procent. Uvedla to firma Avast.

Data za čtvrtletí také ukázala výrazný celkový nárůst kybernetických rizik, přičemž počet zablokovaných unikátních útoků se oproti předchozímu období zvýšil globálně o 24 procent, což je nejvyšší zaznamenané riziko za poslední tři roky.

„Zaznamenali jsme výrazný posun ve sféře kyber bezpečnosti. Nejenže množství hrozeb patří k nejvyšším v historii, ale kyber zločinci se také častěji uchylují k psychologickým manipulacím než k tradičním technikám malwarových útoků. Z toho vyplývá nejen potřeba přizpůsobit zabezpečení, ale také aby lidé lépe porozuměli podvodům a vzdělávali se, což poslouží jako další vrstva obrany,“ uvedl ředitel výzkumu škodlivých kódů v Avastu Jakub Křoustek.

Výzkumníci Avastu například zaznamenali nárůst aktivity podvodných seznamek o 39 procent, ale i zvýšený počet podvodných dárcovských stránek a klamavé reklamy nebo tisíce nových phishingových e-mailů. Cílem zůstávají citlivé informace nebo peníze.

Žádosti o informace zdánlivě od známého a důvěryhodného subjektu, jako je banka nebo úřad, představovaly ve druhém čtvrtletí 25 procent všech hrozeb. Využívá přirozené lidské důvěry a navozuje pocit naléhavosti, čímž nutí oběti, aby prozradily důvěrné informace nebo se zapojily do finančních transakcí pod falešnou záminkou.

Ukazují se i budoucí mobilní trendy, například to, že kyber zločinci využívají umělou inteligenci k vytváření téměř dokonalých napodobenin legitimní komunikace, takže pro jednotlivce je stále obtížnější rozlišit, co je skutečné a co ne.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS