Přeskočit na obsah

Moskva spouští projekty virtuálního prodeje jízdenek a MaaS

Moskevské ministerstvo dopravy spojilo své síly se společnostmi Google, Samsung, VTB Bank a Mastercard, aby spustily projekt virtuálního prodeje jízdenek Trojka.

V samostatném oznámení moskevské ministerstvo dopravy uvedlo, že město otestuje řešení mobility jako služby nazvané MultiTransport, díky kterému budou všechny služby městské hromadné dopravy a taxislužby dostupné na jediné předplatné.

Virtuální Troika

Pomocí virtuální verze Troiky mohou cestující platit za své cesty moskevským metrem, Moskevským centrálním okruhem (MCC), Moskevským centrálním průměrem (MCD) a povrchovou dopravou pomocí dopravní karty ve svém chytrém telefonu.

Pro zaplacení jízdného je potřeba mít chytrý telefon s Androidem s modulem NFC, peněženku Google Pay nebo Samsung Pay a lístek stažený na kartu Virtual Troika. Platba za cestování virtuální kartou Troika je podobná platbě za nákupy v obchodě pomocí chytrého telefonu.

Možnost platby je dostupná na všech terminálech a turniketech, které přijímají bezkontaktní platební karty. „Virtuální Troika je jednou z nejočekávanějších digitálních dopravních služeb letošního roku,“ řekl náměstek primátora Moskvy pro dopravu Maksim Liksutov. „Jsem si jistý, že se mezi moskevskými občany nestane méně populární než skutečná karta Troiky.”

„Očekáváme, že v průběhu času budou miliony občanů denně používat dopravní kartu nahranou v chytrém telefonu.“

Starosta si dal za úkol zvýšit počet způsobů platby jízdného tak, aby cestující měli vždy na výběr. Do konce příštího roku bude možné platit jízdné na jakémkoli turniketu metra virtuální Troikou.

Začátkem tohoto roku byla v moskevském metru spuštěna Face Pay, služba, která umožňuje cestujícím platit jízdné pomocí biometrických údajů na všech stanicích sítě.

Zkušební verze služby Mobiity-as-a-service

Moskevské ministerstvo dopravy, banka VTB a mobilní aplikace Yandex Go zvou cestující, aby se zúčastnili testování řešení mobility jako služby.

Počáteční fáze MultiTransportu umožní těm, kteří využívají veškerou veřejnou dopravu a taxi (cestovat do nebo z nejbližší metra, stanice Moskevský centrální kruh (MCC) nebo stanice Moscow Central Diameters (MCD)) na jediné předplatné v mobilní aplikaci Metro Moskva nebo Yandex Go. Do služby se také plánuje zahrnout carsharing, půjčovnu skútrů a kol.

„Starosta Moskvy si stanovil za úkol učinit dopravní infrastrukturu přístupnější a přátelštější pro cestující,“ řekl Liksutov. „Za tímto účelem zavádíme ve městě koncept MaaS. MultiTransport se bude hodit cestujícím, kteří využívají MHD, ale občas volí taxi. S předplatným budou lidé moci ušetřit až 10 procent svých peněz na jízdném každý měsíc. Flexibilita a výhodné sazby služby přilákají i nové uživatele z řad motoristů, kteří přejdou na multimodální jízdy. To umožní rovnoměrnější rozložení dopravních toků.“

K účasti v testování potřebuje cestující bezkontaktní bankovní kartu nebo chytrý telefon s Apple Pay nebo Google Pay. Existují tři 30denní tarify a zahrnují all-in-one permanentku pro neomezené cesty veřejnou dopravou a pět, 10 nebo 20 jízd taxíkem.

Zdroj: smartcitiesworld.net

Zdroj: IOT NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy