Search
Close this search box.

MTN opouští guinejské trhy a prodává společnosti Telecel

Jihoafrický operátor MTN přijal nabídku na prodej svých guinejských provozů společnosti Telecel.

Operátor se chce stáhnout z menších trhů, aby investoval do digitálních platforem a fintech nabídek. Konkrétní finanční detaily transakce nebyly zveřejněny.

MTN však odhaduje, že prodej přinese v příštích třech letech nákladovou efektivitu mezi 7 miliardami ZAR (369 milionů USD) a 8 miliardami ZAR (422 milionů USD).

MTN uvedl: „Telecel má dobrou pozici, aby řídil růst a další rozvoj těchto operací a přispíval k technologickému a ekonomickému pokroku na těchto trzích.“

Společnost tvrdí, že prodej je součástí její strategie optimalizace portfolia po odchodu z Jemenu, Sýrie a naposledy z Afghánistánu.

Odchod z Guineje byl podezřelý, když se v prosinci objevily zprávy, že sídlo MTN bylo uzavřeno Úřadem pro regulaci pošt a telekomunikací (ARPT) kvůli nezaplaceným daním a poplatkům. Finanční zpráva společnosti ke konci roku také naznačila, že byla uzavřena dohoda se společností Telecel, která podléhá smluvním podmínkám.

MTN je druhou největší telco společností v Guineji s přibližně 24procentním podílem na trhu, za Orange s 69 procenty. Guinea-Bissau a Guinea-Conakry však přispívají k méně než 1,6 procenta příjmů MTN.

V roce 2023 se MTN stala obětí devalvace nigerijské nairy, která téměř vymazala zisky společnosti.

Telecel, založený v roce 1986, je poskytovatel telekomunikačních služeb zaměřený na Afriku, který působí na velké části kontinentu, včetně Jižní Afriky, Pobřeží slonoviny, Nigérie, Keni a Senegalu.

Telecel nedávno získal většinový podíl Vodafonu na ghanském trhu.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS