Přeskočit na obsah

Na ústecké univerzitě vznikly digitální dílny, využít techniku může i veřejnost

Fakulta strojního inženýrství Univerzity J. E. Purkyně otevřela digitální dílny. V prostorné učebně jsou nejrůznější stroje, roboty, 3D tiskárna, které mohou využít vysokoškolští studenti, žáci středních a základních škol, firmy i veřejnost. Cílem je podpořit technické vzdělávání a vzbudit zájem o moderní technologie. Řekl to děkan fakulty Jaromír Cais.

Původně běžná učebna se naplnila moderní technikou. „Ze strany Ústeckého kraje vznikla poptávka a my jsme byli rádi, že na ní můžeme reagovat,“ řekl Cais. Několik milionů korun na vybavení pro oblast robotiky, automatizace, 3D tisku a různých zařízení, která souvisí s řízením procesů a pohybů, sehnalo Inovační centrum Ústeckého kraje prostřednictvím dotací. To také zřídilo na svém webu rezervační systém.

Ve sdílené dílně jsou tři pracoviště, a to elektronické laboratoře, stavební dílny a polytechnické dílny. Kutilům, kteří přijdou, budou k dispozici pracovníci fakulty nebo studenti. „Vidíme, že poptávka po technickém vzdělávání začíná růst. Věříme, že se nám daří ze strojařiny snímat nánosy dob minulých. Snažíme se ukazovat to, že už to nejsou hlavně hutě a těžké provozy, ale odvětví s výrazně přidanou hodnotou,“ uvedl děkan. Zdůraznil, že všichni absolventi fakulty najdou po škole uplatnění, a to ve výrobních podnicích, konzultačních firmách a jinde.

Tvořit mohou lidé v dílně software pro různé procesorové jednotky nebo se třeba naučit pájet. „Je to určitě přínos. Třeba se tady učíme kreslit 3D modely, ze kterých vyrábíme na 3D tiskárně produkty. Můžeme si vyzkoušet programování velkého robota, všechno, co se nám může hodit do provozu,“ řekl ČTK student třetího ročníku Pavel Vaníček, který má už svou vlastní firmu na výrobu rozvaděčů. K dispozici je stavebnice, kde lze třeba zprovoznit malý semafor. „Je to skvělé, dostanou se sem děti a studenti z různých škol, kde to vybavení není nebo je horší. Třeba někteří rodiče už různé technické pomůcky pořídili, ale neví, jak přesně fungují, tady se mohou poradit,“ řekl student Otto Ondrus, který pracuje v ústeckém technickém klubu.

Digitální dílny mají mimo jiné prověřit koncept sdílené infrastruktury. S ještě rozsáhlejší laboratoří robotiky a testování se počítá v tzv. Transformačním centru Ústeckého kraje.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS