Přeskočit na obsah

Nabízené nástupní platy vzrostly výrazně v energetice, polepšili si ale i autolakýrníci či lektoři

Firmy nabídly v červnu vyšší nástupní platy pozicím v energetice, specialisté si polepšili až o 46 procent z květnu nabízených průměrných 40 tisíc korun hrubého. Minimální nabízené odměny vzrostly ale také autolakýrníkům či lektorům, a to o průměrných 7 700, resp. 5 600 korun. Vyplývá to z údajů portálu JenPráce.cz, který v červnu nabídl téměř 29 tisíc pracovních pozic.

Minimální nabízená odměna vzrostla v červnu nejvíce specialistům v energetice z průměrných 40 150 Kč na 58 470 Kč, tedy o 45,6 procent. I další pozici ve stejném oboru – tzv. energetikovi/energetičce firmy nabídly nástupní platy vyšší o 42,9 %. Zatímco v květnu se tyto pozice obsazovaly s platy 38 810 Kč, v červnu už s 55 440 Kč. Nejen pozicím v energetice však byly firmy ochotné zvýšit nástupní plat. Autolakýrníci dostali nabídky o téměř 7 700 korun vyšší a lektoři o zhruba 5 600 korun vyšší.

Poměr nabízených brigád v červnu činil 10 %

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 90 % nabízených pracovních nabídek připadalo v červnu na hlavní pracovní poměr a 10 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Poměr nabízených brigád zůstal za poslední tři měsíce stejný.

Praha nabídla přes 17 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v červnu tradičně na Prahu, a to 17,3 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 13,5 % následovaný Moravskoslezským krajem s 12 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,8 %), ve Zlínském a Pardubickém kraji (3,6 %). Co se týká brigád, Praha dominovala s 25,5 % nabídek. Středočeský kraj pak nabízel 15,4 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Jihomoravskému kraji s 14,6 %. Nejméně brigád firmy nabídly pro Karlovarský kraj (1,7 %), Pardubický kraj (2 %) a na Vysočině (2,7 %).

Dělnické profese tvořily 8 procent celkové nabídky

Co se týká profesí, v červnu připadlo 8 % nabídek na dělnické profese, 4,1 % na operátory výroby, na obsluhu strojů 3,2 %, na prodavače/prodavačku 3 % a na skladníky 2,8 %. S poměrem nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání. V červnu stačilo u 31,4 % nabízených pozic základní vzdělání. 33,9 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 29,6 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývající 5,1 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.

Příspěvek na stravování byl i v červnu nejčastěji nabízeným benefitem

Příspěvek na stravování byl v červnu firmami nabízený v 9,1 %. V 8,8 % pak firmy nabídly finanční bonusy či prémie. V 7,8 % lákaly firmy dovolenou navíc a 6,1 % tvořil benefit v podobě přátelského prostředí. „Struktura nabízených zaměstnaneckých benefitů byla letos velmi podobná jako před rokem,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz k nabízené struktuře firemních benefitů. „Za zmínku stojí fakt, že se zvýšil poměr pracovního benefitu v podobě závodního stravování, což může být dáno vysokým poměrem dělnických pozic v nabídce,“ dodává.

TZ

Zdroj: JOBS NETWORK NEWS 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS