Search
Close this search box.

Národní knihovna nabízí v digitální formě 170 000 historických dokumentů

Národní knihovna (NK) v mezinárodní digitální knihovně pro historické dokumenty Manuscriptorium nabízí přes 60 milionů obrazů a 170 000 digitalizovaných dokumentů. Vzácné dokumenty z více než dvou set institucí z 28 zemí umožňuje odborné veřejnosti i běžným uživatelům nejen prohlížet, ale také s nimi pracovat. Čtvrtou verzi Manuscriptoria, které vyvíjejí od 90. let, představili novinářům.

„Manuscriptorium by mělo být určeno všem uživatelům. Tím, že se jedná o relativně specifickou oblast, tedy digitalizované rukopisy a staré tisky, našimi primárními uživateli budou vždy kulturní pracovníci, badatelé nebo vědci ze všech možných humanitních oborů. Nicméně ambicí Národní knihovny a každé paměťové instituce nemá být oslovovat pouze odbornou veřejnost, ale zvyšovat svůj dopad na širokou veřejnost a podporovat vzdělávání,“ řekl ČTK ředitel NKTomáš Foltýn. „V nových verzích bychom rádi navázali na projekty typu Manuscriptorium do škol a stali se nedílnou součástí českého vzdělávání a širší kulturní sféry tak, aby se každý zájemce o historii mohl podívat na svůj oblíbený digitální obsah,“ dodal.

Na tiskové konferenci zástupci projektu Manuscriptorium představili originály vzácných středověkých rukopisů, na Žaltáři Hanuše z Kolovrat z roku 1438 demonstrovali, jak s nimi lze pracovat v digitální podobě.

„Jedná se o rukopisy citlivé na mechanické poškození, digitalizace je proto formou ochrany kulturního dědictví. Ke vzácným dokumentům se nyní dostane prakticky každý. Digitální knihovna Manuscriptorium umožňuje rukopisy nejen prohlížet, ale také s nimi pracovat, například dělat pro své potřeby výřezy,“ sdělila tajemnice pro vědu a výzkum Zuzana Bolerazká.

Ředitel odboru Historické a hudební fondy NK Tomáš Klimek upozornil, že Manuscriptorium nabízí možnost spolupráce s dalšími digitálními knihovnami ve světě. „Virtuální badatelské prostředí umožňuje nové postupy a masové srovnání jevů, které by dříve trvalo desítky let. Posouvá práci s vyhledáváním informací a jejich sdílení s kolegy, což zrychluje a zkvalitňuje publikační výstupy. Prostřednictvím Manuscriptoria lze nejen zkoumat, ale i publikovat nebo třeba uspořádat virtuální výstavu,“ konstatoval.

Manuscriptorium je také dodavatelem dat pro digitální knihovnu Europeana, která je pak může zpřístupnit všem zájemcům. Ambicí mezinárodního portálu Europeana vzniklého z iniciativy Evropské komise je zastupovat veškeré kulturní dědictví z paměťových institucí, které je v digitální podobě v současné době k dispozici.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS