Přeskočit na obsah

Nautilus uvádí na trh novou nabídku modulárních datových center

Společnost Nautilus Data Technologies uvedla na trh novou nabídku modulárních datových center.

Společnost uvedla na trh novou produktovou řadu známou jako EcoCore, založenou na technologii chlazení, kterou firma vyvinula pro svá vlastní datová centra.

Modulární design datového centra nabízí kapacitu 2,5 MW. Nautilus uvedl, že EcoCore „zvyšuje efektivitu prefabrikace a zefektivňuje proces výstavby“ integrací bílého prostoru datového centra s šedým prostorem a strategickým umístěním komponent MEP výše. Nabídka údajně podporuje tradiční horké uličky a pokročilé systémy chlazení kapalin.

Konstrukce obsahuje čtyři paralelní jednotky CDU, z nichž každá je schopna dodat až 833 kW odvodu tepla; primární elektrická jednotka poskytující 1250 kW 415V třífázového rozvodu energie; záložní napájecí jednotka nabízející 1250 kW rezervního výkonu, konfigurovaná v redundanci N+1.

Nautilus uvedl, že toto řešení navrhl speciálně pro splnění požadavků Start Campus na servery s vysokou hustotou, kapalinou chlazené servery. Start buduje velký kampus v Sines v Portugalsku.

Nautilus nedávno oznámil „multimegawattovou“ smlouvu o datovém centru se společností Start Campus, ve které také oznámil spuštění EcoCore.

V rámci dohody nasadí Nautilus EcoCore ke zlepšení chlazení datových sálů pro první fázi kampusu, která má být spuštěna koncem tohoto roku.

Projekt Start byl ohlášen v roce 2021, v roce 2022 byl zahájen. Start a Nautilus původně oznámily, že uzavřely partnerství prostřednictvím memoranda o porozumění již v září 2023. V té době Nautilus nabídku EcoCore oficiálně neoznámil.

Rob Dunn, generální ředitel společnosti Start Campus, řekl: „Toto je dobrý příklad toho, jak koncipujeme datová centra: od samého počátku zaměřená na zákazníka a odolná vůči budoucnosti. Inovativní nabídka chlazení posune efektivitu naší infrastruktury a ekologické předpoklady do nových výšin, což nám umožní uspokojit vyvíjející se potřeby našich klientů s bezkonkurenční přesností a spolehlivostí a zároveň zůstaneme věrni naší základní zásadě udržitelnosti.

Rob Pfleging, generální ředitel společnosti Nautilus, dodal: „Jsme nadšeni, že můžeme být partnerem Start Campus v tomto projektu. Udržitelná technologie Nautilus nastavuje nový standard v oboru a nabízí bezkonkurenční efektivitu a přizpůsobivost. Tato dohoda znamená pro Nautilus milník a posiluje náš závazek posouvat hranice inovací datových center.“

Nautilus je nejlépe známý pro svůj koncept datových center jako plovoucích člunů, ale také se snaží prosadit do nasazení datových center v blízkosti vody. Jeho kolokační zařízení jsou chlazena vodou, na které plavou nebo jsou poblíž a která cirkuluje přes sekundární chladicí systém.

Společnost v současné době provozuje pouze jeden plovoucí člun ve Stocktonu v Kalifornii, ale plánuje postavit pozemní zařízení v Maine. Má také více vodních projektů ve výstavbě v USA, Irsku a kontinentální Evropě a má memorandum o porozumění k prozkoumání obchodních příležitostí v Thajsku a na Filipínách.

S EcoCore se zdá, že společnost expanduje z pouhé kolokace a stává se dodavatelem pro další operátory datových center. Na svých webových stránkách společnost v současné době uvádí „prověřená“ umístění schopná nasadit moduly EcoCore v Maine, Francii a Irsku.

Start, vlastněný americkým investičním fondem Davidson Kempner a britskou společností Pioneer Point Partners, plánuje areál o výkonu 495 MW na více než 60 hektarech půdy sousedící s nedávno odstavenou uhelnou elektrárnou ve městě Sines na portugalském pobřeží.

Společnosti uvedly, že Nautilus také poskytne řešení chlazení pro druhou fázi Start Campusu, která bude zahrnovat rozšíření kapacity o 120 MW.

Dunn byl jmenován dočasným generálním ředitelem Startu v listopadu 2023 poté, co byla společnost zapojena do korupčního skandálu, při kterém odstoupil portugalský premiér António Costa.

Tehdejší generální ředitel Start Afonso Salema byl mezi těmi, kdo byli zatčeni během vyšetřování údajného „zneužívání finančních prostředků, aktivní a pasivní korupce ze strany politických osobností a ovlivňování“.

Salema odstoupil ze společnosti v listopadu 2023 spolu s Rui Oliveirou Nevesem, který byl také zatčen. Salema od té doby založil investiční poradenskou společnost s názvem Light Fossil.

Dunn, který nastoupil v dubnu 2022, byl dříve vedoucím designu a dodávek společnosti Start.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Nautilus’ new EcoCore offering/Nautilus Data Technologies

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS