Přeskočit na obsah

Nejlepší vyjednavači světa budou v Curychu hledat cestu ze slepé uličky

Švýcarský Curych ve čtvrtek 7. října přivítá mimořádně zajímavé hosty. Na dvoudenní každoroční konferenci se tam setkají světové špičky v oboru vyjednávání. Profesionální vyjednavači policie, FBI, CIA, ale i účastníci složitých politických a mírových jednání zde navzájem budou sdílet nabyté zkušenosti s cílem posouvat a rozvíjet vyjednávací strategie a taktiky. Hlavním tématem letošní N-Conference je slepá ulička. Z České republiky se konference a jejích panelových diskusí zúčastní jediný člověk – Radim Pařík, profesionální strategický vyjednavač a člen prestižního světového klubu vyjednavačů.

„Slepá ulička je taktikou, kterou vyjednavači používají ve chvíli, kdy již došlo k výměně všech informací a byly prozkoumány všechny možnosti, přesto protistrana nevykazuje ochotu ke spolupráci, nebo je dokonce připravena z vyjednávání vystoupit,“ vysvětluje Radim Pařík. „Slepá ulička je jednou z nejtěžších fází vyjednávání. Proto spolu s ostatními kolegy, politiky, policejními vyjednavači nebo odborníky FBI vyvíjíme způsoby, jak se ze slepé uličky dostat,“ doplňuje.

Téma slepé uličky v první den N-Conference uvede Matthias Schranner, profesionální vyjednavač a hlavní organizátor konference. Mezi pozvanými hosty a řečníky jsou například bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, bývalá špičková tenistka a vítězka grandslamových turnajů Martina Hingisová nebo bývalý ministr zahraničí Spojených států John Kerry. Každoročně se na konferenci sejde více než 200 účastníků.

Šest způsobů cesty ze slepé uličky bude postupně představeno v prezentacích a diskutováno v jednotlivých panelech. „Jsou jimi empatie jako cesta k pochopení motivu protistrany, zpětný kanál k hledání a testování dosud nenalezených možností, nedohoda a možnosti zvyšování její ceny, odchod z vyjednávání jako taktický tah, mediace k hledání společných cílů a řešení a válka jako cesta zpět k vyjednávacímu stolu,“ přibližuje Radim Pařík, který spolupracuje s policejními vyjednavači na trénování a propagaci krizového vyjednávání.

“Policejní vyjednavači jsou při každém vyjednávání ve slepé uličce. Dál už to nejde, protože další krok by znamenal ultimátní cenu – smrt. V krizovém vyjednávání, v byznysu nebo v politice, také býváme ve slepé uličce. Nehýbeme se z místa a nedohoda není alternativou. Umět najít cestu ze slepé uličky je vysoká škola vyjednávání. Musíte být kreativní, empatičtí, důslední a protistrana musí vědět, že nedohoda je dražší než dohoda. Typickým příkladem slepé uličky byl Brexit nebo vyjednávání Evropské unie o vakcínách. Slepá ulička je typ vyjednávání, na který se soustředíme při práci pro klienty v byznysu a v politice. Řešíme krize,” dodává.

Radim Pařík absolvoval výcvik vyjednávání podle modelu americké FBI a program vyjednávání na Harvardu a přednáší vyjednávání na vysokých školách v ČR a na Univerzitě St. Gallen ve Švýcarsku.

TZ

@RadekVyskovsky

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS