Nové americké přístavní poplatky budí vášně, zasáhnou čínské lodě i americké dopravce

Nově navržené poplatky ve výši až 1,5 milionu dolarů za kotvení čínských lodí v USA vyvolaly vášnivou debatu mezi zástupci odborů, lodními společnostmi a kongresmany. Ačkoli opatření slibuje obnovit sílu amerického loďařství, řada kritiků varuje před negativními dopady.

Sporné poplatky rozdělují americký námořní sektor

Nové přístavní poplatky, které administrace Spojených států plánuje zavést, vyvolaly vlnu protestů i podpory napříč námořním sektorem. Poplatky, navržené americkým obchodním zmocněncem (USTR), mají za cíl podpořit domácí loděnice a obnovit americkou konkurenceschopnost v oblasti lodního průmyslu. Konkrétně by se jednalo o až 1,5 milionu dolarů za každou zastávku kontejnerových lodí postavených v Číně, a to bez ohledu na majitele či vlajku plavidla. Poplatek by se vztahoval rovněž na ropné tankery a další lodě.

Podle analytiků ze společnosti Alphaliner pochází aktuálně téměř 38 % světové flotily kontejnerových lodí právě z čínských loděnic. Zároveň má Čína aktuálně pod kontrolou více než 70 % objednávek nových lodí. Americké odbory tuto situaci považují za dlouhodobě neudržitelnou a volají po okamžitých opatřeních. Během veřejného slyšení, které proběhlo 24. března ve Washingtonu, se za zavedení těchto poplatků postavila řada zástupců pracovních organizací, například International Longshore and Warehouse Union (ILWU), která zdůraznila nutnost vytvoření fondu pro podporu amerických loděnic a zaměstnanosti v námořním průmyslu.

Zástupci amerických průmyslových podniků jako Cleveland-Cliffs a Nucor také vyjádřili podporu plánovaným opatřením, přičemž zdůraznili důležitost politiky „Buy America“, která by měla zajistit větší podporu domácího průmyslu.

Na opačné straně barikády však stojí americké lodní společnosti, které tvrdí, že vysoké poplatky negativně dopadnou zejména na menší dopravce a lodní společnosti obsluhující krátké linky mezi americkými přístavy a karibskou oblastí. Společnosti jako World Direct Shipping, Tropical Shipping či Seaboard Marine uvedly, že nové poplatky by mohly významně zvýšit provozní náklady, a to především u lodí, kde v současné době není dostupná žádná reálná alternativa ke stavbě v čínských loděnicích. Dopravci proto žádají o zavedení výjimek alespoň pro americké lodě.

Obrázek: Pexels

Zdroj: freightwaves.com

Zdroj: B2B NETWORK NEWS