Přeskočit na obsah

Nový materiál z liberecké univerzity zvýší při požáru šance lidí na záchranu

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli žáruvzdorný materiál, který dokáže prodloužit odolnost konstrukcí při požáru, a zvýšit tak šance lidí na záchranu. Materiál údajně až o desítky minut oddálí zhroucení stavby. Nový geopolymerní kompozit vydrží teploty až 1000 stupňů Celsia. Před požárem už zkušebně chrání například ocelové nosníky plynového zásobníku v Praze-Satalicích a testují ho také krajští profesionální hasiči ve svém výcvikovém polygonu v Raspenavě, řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Odborníci z liberecké strojní fakulty se původně v rámci projektu ministerstva vnitra zaměřili na ochranu dřevostaveb. Zatímco doba prohoření neošetřené OSB desky byla 17 minut, se speciálním nástřikem geopolymeru o síle dvou centimetrů dokázalo dřevo odolávat sto minut, tedy více než pětkrát déle. „Byl to značný úspěch, hasiči nám ale překvapivě řekli, že pro ně jsou nebezpečnější kovové stavby. Čas, kdy se zřítí dřevěný trám, dokáží zasahující hasiči odhadnout, u ocelových nosníků a konstrukcí to ale tak není,“ doplnil vedoucí výzkumného týmu Petr Louda.

Mechanické vlastnosti oceli se podle Loudy mění už při teplotách kolem 300 až 400 stupňů Celsia. „Pokud má plamen 600 až 800 stupňů, je to otázka šesti až sedmi minut. Na materiálu ale není vidět, že se mění jeho vlastnosti. S geopolymerem jsme dobu tepelné a mechanické stabilizace ocelové konstrukce prodloužili na hodinu,“ dodal. Patentovaný nástřik už podle něj prošel testy požární odolnosti v laboratoři akreditované požární zkušebny společnosti Pavus, teď materiál testují hasiči na polygonu v Raspenavě.

V tak zvaném „flashover kontejneru“ simulují hasiči reálné situace rozvoje požáru, žáruvzdorný kompozit nanesli vědci ve dvoucentimetrové vrstvě do prostoru spalovací pece, kde v topeništi přesahují teploty i 1000 stupňů Celsia. „Od nástřiku geopolymerem očekáváme výrazné prodloužení životnosti hlavních nosných rámů i kovového obložení spalovacího prostoru. Pokud prodlouží možnost používání topeniště o pět až sedm let, pak budeme velmi spokojeni,“ řekl náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hrdlička.

Spolu s hasiči budou vědci prostor pece ošetřený geopolymerem pravidelně monitorovat a údaje vyhodnotí. „Větší testovací zátěž, než na hasičském polygonu, už ani náš žáruvzdorný kompozit nemůže dostat,“ řekl Louda, který se výzkumem využití geopolymerů zabývá už 20 let. Cílem vědců je, aby se nástřik stal automatickou součástí ocelových staveb jako jsou průmyslové haly, sklárny nebo slévárny. Licenci nyní vlastní společnost Comdes.

TZ

Zdroj: B2B NETWORK NEWS

Generated by Feedzy