Přeskočit na obsah

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů byl v říjnu v ČR znovu nadprůměrný

Počet kybernetických incidentů v Česku byl letos v říjnu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) znovu nadprůměrný. Úřad jich eviduje 27, žádný z nich ale podle úřadu nespadal do kategorie velmi významný. NÚKIB o tom informoval na webu. Nadprůměrné bylo i září s 21 zaznamenanými kybernetickými incidenty.

V říjnu opět dominovaly případy, při kterých byla narušena dostupnost služeb, šlo o takzvané DDoS útoky, NÚKIB takto klasifikoval zhruba dvě třetiny incidentů. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině.

Ve druhé polovině října opakovaně čelily útokům například weby ministerstva vnitra, policie, vlády, Sněmovny, Senátu či pražského letiště. Podle společnosti GenDigital je napadla proruská skupina NoName057. GenDigital vznikla spojením výrobců antivirových programů Avast a NortonLifeLock. Kybernetické útoky byly podle společnosti reakcí na zasedání Mezinárodní krymské platformy, kterou hostila Praha. Mezinárodní krymská platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Skupina NoName057 se k útoku a jeho souvislosti s jednáním krymské platformy v Praze sama přihlásila.

NÚKIB se v říjnu zabýval i dalšími kybernetickými incidenty. „Během října zaregistroval několik průniků, v rámci kterých se útočníkům podařilo získat nejen přístupy k některým uživatelským účtům, ale v některých případech také přístupy přímo do interních systémů a provádět v nich neoprávněné akce,“ uvedl úřad.

Počty evidovaných kybernetických incidentů letos byly „ve vlnách“. V lednu jich úřad evidoval nadprůměrný počet 21, v únoru klesly na 13, ale v březnu jich pak bylo 28. Duben se zase vrátil do průměru se 14 evidovanými incidenty. Následující dva měsíce byly znovu nadprůměrné, květen s 19 kybernetickými incidenty a v červnu jich úřad evidoval 22. V červenci jich zaregistroval 13, v srpnu 27.

TZ

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS