Přeskočit na obsah

O2 spustila novou síť pro internet věcí, umí sledovat i zařízení v pohybu

Operátor O2 spustil novou bezdrátovou síť pro internet věcí Cat-M. Díky vyššímu datovému přenosu a trvalejšímu připojení umožní připojení zařízení v pohybu, jako jsou třeba GPS lokátory. Připojit se budou moct i datově náročnější zařízení, která vyžadují stálé připojení k síti. Pokrytí sítě Cat-M dosahuje u O2 aktuálně 98,5 procenta území Česka. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Podobnou síť od poloviny letošního roku má i konkurenční Vodafone.

O2 provozuje síť Cat-M na frekvenci 800 MHz. Přenosová rychlost dosahuje jeden Mbit/s. Signál díky svým vlastnostem dokáže pronikat přes překážky nebo zdi, má nízkou dobu odezvy i spotřebu energie. Cat-M umožňuje v případě potřeby také posílání SMS nebo základní hlasové služby včetně roamingových.

„Díky Cat-M lze firmám a podnikatelům nabídnout vysoce spolehlivé a dostupné řešení pro jejich projekty. Využití technologie je navíc velmi široké. Vzhledem k vysoké spolehlivosti připojení lze Cat-M použít pro připojení zařízení v pohybu, tedy například pro on-line sledování kamionové, vlakové nebo jiné tranzitní dopravy. Zákazník tak může mít pod neustálým dohledem své kontejnery se zásilkami nebo přímo konkrétní dopravní prostředky,“ uvedl technologický ředitel O2 Jan Hruška.

Technologie Cat-M je ale vhodná také pro další oblasti. Jednou z nich je on-line řízení strojů, kdy je potřeba, aby spolu stroje a počítače komunikovaly v reálném čase. Síť lze využít rovněž pro datově náročnější měřící jednotky.

O2 poskytuje pevné a mobilní služby přibližně osmi milionům zákazníků. Vlastníkem O2 je investiční skupina PPF.

TZ

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS