Search
Close this search box.

Objemy obchodů s bitcoinovými fondy zdolávají v USA tento týden rekordy

Objem obchodů s fondy na spotový bitcoin obchodovanými na burze (ETF) tento týden ve Spojených státech prudce vzrostl a výrazně překonal dosavadní rekord. Děje se tak v situaci, kdy cena bitcoinu zrychlila růst a poprvé po více než dvou letech se dostala nad 60 000 dolarů (1,4 milionu Kč). Někteří analytici v této souvislosti hovoří o šílenství. Fondy na spotový bitcoin jsou v USA k dispozici od letošního ledna.

Bitcoinový fond společnosti BlackRock obchodovaný pod symbolem IBIT jen za úterý od investorů získal v čistém vyjádření 520 milionů dolarů (12,2 miliardy Kč), ukazují data společnosti BitMEX Research. Ve středu pak objem obchodů s bitcoinovým fondem ETF od společnosti BlackRock dosáhl 3,3 miliardy dolarů, což byl více než dvojnásobek proti předchozímu rekordu.

„Ta čísla jsou absurdní,“ řekl podle serveru CoinDesk analytik odvětví ETF Eric Balchunas. Šílenství kolem obchodování s bitcoinovými ETF předcházel prudký růst ceny bitcoinu, která se za jediný den dostala zhruba z 58 000 až nad 64 000 USD, než bleskově zase výrazně klesla a vrátila se pod 60 000 USD. Dnes po poledni se bitcoin prodával zhruba za 62 700 dolarů.

Bitcoinový fond od BlackRocku se symbolem IBIT ve středu zaznamenal denní rekord z hlediska objemu obchodů třetím dnem v řadě. Majitele vyměnilo asi 96 milionů akcií fondu, vyplývá z údajů trhu Nasdaq, kde se s těmito akciemi obchoduje. Předchozí rekord byl z úterý, kdy majitele vyměnily akcie fondu za 1,35 miliardy dolarů. Pondělní objem činil 1,3 miliardy USD.

Deset ETF na spotový bitcoin dohromady zaznamenalo objem obchodů za rekordních 7,7 miliardy dolarů. To je výrazně více než předchozí rekord 4,7 miliardy USD z 11. ledna, což byl první den, kdy se s těmito fondy mohlo po schválení ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC) obchodovat. Údaje poskytl analytik James Seyffart z organizace Bloomberg Intelligence. Nad jednu miliardu dolarů se s objemem dostaly také fondy GBTC od společnosti Grayscale a FBTC od společnosti Fidelity.

V polovině středečního obchodování byl fond IBIT čtvrtým nejobchodovanějším ETF ve Spojených státech a další tři nové ETF na spotový bitcoin byly v první dvacítce, poznamenal hlavní analytik odvětví ETF Eric Balchunas z Bloomberg Intelligence. „Toto je oficiálně šílenství,“ napsal Balchunas v příspěvku na síti X.

Bitcoin je nejznámější kryptoměnou a podle tržní kapitalizace i největší. Jeho cena se jen za poslední měsíc zvýšila o více než 40 procent a směřuje k rekordu. Ten činí téměř 69 000 dolarů a je z listopadu 2021. Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn. Češi loni utratili za bitcoiny a další kryptoměny přes 3,8 miliardy korun, což bylo o desetinu více než v předchozím roce, uvádí obchodník Bit.plus.

Centrální banky západních zemí v souvislosti s kryptoměnami obvykle nabádají k ostražitosti. Ekonomové Evropské centrální banky (ECB) Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf na blogu instituce minulý týden uvedli, že skutečná hodnota bitcoinu je rovna nule, bez ohledu na to, že úřady v USA schválily bitcoinové ETF. Navzdory původním proklamacím se bitcoin podle nich nestal decentralizovanou digitální měnou, protože pro legitimní převody se globálně téměř nepoužívá.

Ekonomové ECB poukazují také na to, že transakce v bitcoinech jsou pomalé, drahé a pro většinu lidí nevhodné. Mimo takzvaný darknet, tedy skrytou část internetu, kterou využívají kriminální živly, se bitcoin k platbám jinak prakticky nepoužívá. Ani fakt, že v Salvadoru se stal bitcoin oficiálně uznaným platidlem, nedělá z této kryptoměny úspěšný projekt, poznamenali ekonomové ECB.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS