Search
Close this search box.

Odsouzený hejtman Krkoška rezignoval

Moravskoslezský hejtman Jan Krkoška (ANO), kterého dnes soud uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině, rezignoval na svou funkci. Skončil i jako krajský zastupitel a odejde z ANO, jak požadoval předseda hnutí Andrej Babiš. Rezignaci hejtmana Krkošky žádali také koaliční partneři ve vedení kraje. Pražský soud nepravomocně uložil Krkoškovi ve 12 let starém případu uplácení lékařů farmaceutickými firmami peněžitý trest 200 000 korun. Krkoška uznal svou vinu.

Krkoška po soudním verdiktu novinářům řekl, že o své situaci bude jednat s koaličními partnery a spolustraníky. „Po dnešním rozhodnutí soudu a pečlivém zvážení všech okolností jsem se rozhodl rezignovat na funkci hejtmana a zastupitele Moravskoslezského kraje. Zároveň vystupuji z hnutí ANO,“ uvedl brzy poté v prohlášení pro média. Upozornil, že soudní líčení nemá nic společného s jeho působením v politice, ale nechce vrhat špatné světlo na ANO a Moravskoslezský kraj. Chce se stáhnout z veřejného prostoru, doplnil Krkoška. Do čela kraje nastoupil loni v červnu po rezignaci hejtmana zvoleného za ANO a následného kritika hnutí Iva Vondráka.

Za účast na organizované zločinecké skupině může soud uložit až desetileté vězení. Obvodní soud pro Prahu 2 vzal ale v potaz dobu, která uplynula od trestné činnosti, Krkoškovo doznání i jeho současný způsob života. Krkoška působil v letech 2009 až 2012 ve společnosti Interchemia Praha, odkud podle obžaloby úplatky směřovaly k lékařům. Měli přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností. Celkem byly předány úplatky zhruba za 12 milionů korun. Původně bylo v kauze stíháno 200 lidí, z toho 151 lékařů.

Babiš vyzval k odchodu Krkošky z funkcí i ANO už po Krkoškově přiznání viny. „Okamžitě musí skončit jak v hnutí ANO, tak ve své funkci. Podvedl a poškodil celé hnutí a očekávám, že předsednictvo o jeho vyloučení rozhodne bez odkladu,“ sdělil šéf ANO novinářům. První místopředseda ANO Karel Havlíček poté oznámil, že hnutí svolá předsednictvo k vyloučení Krkošky z ANO, v případě jeho rezignace a odchodu z ANO se ale jednání odloží.

Když se informace o obžalobě dostaly na veřejnost, Havlíček uvedl, že s rozhodnutím ohledně Krkošky počká ANO na soud. O obžalobě Havlíček věděl téměř měsíc, jak řekl novinářům. Kraj měl Krkoška podle Havlíčka vést jen do podzimních voleb. „Byl to typický politický úředník a dělal svou práci zodpovědně a dělal ji dobře,“ podotkl dnes místopředseda ANO.

Krkoškovu rezignaci požadovali také koaliční partneři ve vedení kraje. Náměstci hejtmana Jakub Unucka (ODS) a Lukáš Curylo (KDU-ČSL) se shodli, že odsouzený člověk nemůže v čele kraje zůstat. O dalším postupu by měli na krajském úřadu jednat lídři krajské koalice, kterou tvoří ANO, ODS s TOP 09, KDU-ČSL a SOCDEM.

Z hejtmanů soud v minulosti uznal vinnými Davida Ratha, Jiřího Rozbořila nebo Jiřího Šulce. Bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Ratha soudy poslaly celkem na osm let do vězení za přijímání úplatků a manipulace s tendry ve Středočeském kraji. Bývalý olomoucký hejtman Rozbořil (ČSSD) figuroval v kauze Vidkun, u soudu dostal nepravomocně za podplácení a za zneužití pravomoci dva roky vězení s podmíněným odkladem na 3,5 roku a také peněžitý trest 182 000 korun. Bývalému ústeckému hejtmanovi za ODS Šulcovi soud uložil tříletý podmíněný trest za porušení povinnosti při správě cizího majetku v době, kdy byl Šulc předsedou výboru Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad.

TZ/ČTK

Foto: X/KrajMsk

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS