Philips 27E1N1600AE: Perfektní základ domácí kanceláře

Philips 27E1N1600AE

V dnešním světě hybridního modelu práce je výběr správného pracovního monitoru něco, s čím se mnoho lidí eventuelně musí zabývat. Je mnoho kritérií, které je třeba zvážit, ta se navíc mění podle zaměstnání – jste grafik, psavec nebo softwarový inženýr? Každý potřebuje něco trochu jiného. Dnes se podíváme na „obrázek“ kancelářskému Philips 27E1N1600AE a povíme si, pro koho může být tím pravým domácím zobrazovadlem.

Ergonomie: Parádní stojan, ale umí jenom nahoru a dolů

Philips 27E1N1600AEStojan a tím pádem ergonomie je nepochybně v kancelářském prostředí důležitá – přece jenom je předpoklad, že před obrazovkou strávíte denně šest i více hodin. Takže se hodí si obrazovku nastavit co nejpohodlněji. Tady 27E1N1600AE na své vrstevníky trochu ztrácí, neboť jeho ergonomické možnosti jsou omezené na nastavení výšky o ± 10 cm a naklápění nahoru a dolů o -5 až +20 stupňů. Chybí nám tedy otáčení doleva a doprava i pivot do vertikální polohy. Zatímco s otáčením doleva doprava se dá popasovat prostým otočením celého monitoru (nepohodlné, ale funkční), možnost vertikální polohy vám už může docela chybět, třeba pokud chcete psát kód nebo číst delší texty.

Designové provedení stojanu je ale supr. Noha je příjemně úzká a vykrojená (stalo se z ní oblíbené doupě pro telefon), ve stojanu je také prostor pro vedení kabeláže. Ačkoliv je plně plastová, je také plně stabilní, a to jak co se vyklání, tak i co se cestování po stole týče – tenhle monitor prostě drží na místě, jak má.

Pokud tedy nesháníte monitor pro vertikální použití, tenhle Philips plní požadavky na slušnou ergonomii, tedy nastavitelnou výšku a naklápění obrazovky. Pokud byste chtěli více, můžete si ho pověsit na rameno, VESA držák má v klasické velikosti 100×100.

Konektivita a vybavení: Plný arzenál funkcí

Zatímco stojan by pár funkcí navíc určitě snesl, vychytávky pro pohodlí používání má 27E1N1600AE v plném rozsahu. Na první pohled můžou porty působit trochu chudě, ale dávají perfektní smysl. Hlavní roli tady hraje USB-C, které má DisplayPort alternativní mód a umí až 65 W napájení. To je dost na v podstatě jakýkoliv notebook bez dedikované grafické karty. Pokud máte bezdrátovou myš a klávesnici, můžete snížit celkový počet drátů na stole snížit na pouhopouhé dva – napájení monitoru a USB-C do laptopu, které nese obraz i napájení. Pokud máte starší notebook nebo stolní PC, najdete samozřejmě i jedno HDMI 1.4 a jeden DisplayPort 1.2, které zajišťují univerzální použití.

Dál na zadní straně najdete také dvě USB typu A, která umí i nabíjet. My je používáme pro myší a klávesnicové dongly, ale hodí se výborně i pro telefon nebo USB flashdisk. Obzvlášť, pokud pracujete se zavřeným notebookem odsunutým za/pod monitory.

Ano, toho plurálu jste si všimli správně, dvoumonitorový setup je pro mnoho domácích pracovníků zásadní, třeba pro nás psavce. Tady 27E1N1600AE boduje extra tenkým rámečkem, takže když srazíte dva tyhle krasavce dohromady, zůstane vám mezi nimi jenom malinkatá škvíra.

Poslední věc ve výbavovém arzenálu jsou stereo reproduktory o výkonu 2 W. Tedy naprosto základní – repráčky v podstatě jakéhokoliv laptopu zní líp. Jako nouzovka poslouží, ale v dnešní době nadbytku sluchátek a slušných notebookových reproduktorů bychom preferovali štíhlejší monitor bez ozvučení. Monitory přece kupujeme kvůli obrazu.

Obrazovka: Zlatý poměr 27“ Quad HD

Samozřejmě, bavíme se o zobrazovacím zařízení, takže nevyhnutelně musí padnout otázka: Má to dobrý obraz? U kancelářských monitorů hrají prim rozlišení, úhlopříčka a dobrá čitelnost textu. Bonus jsou potom technologie pro šetření očí při dlouhodobém používání a vyšší obnovovací frekvence pro plynulý obraz. A tento Philips to umí všechno.

PhilipsRozlišení a velikost úhlopříčky společně tvoří pixelovou hustotu a doporučenou sledovací vzdálenost, přičemž 27 palců s rozlišením Quad HD je podle nás perfektní poměr dnešní doby. Sedí totiž perfektně na stůl – z jednoho metru máte všechno tak akorát ostré a tak akorát velké. Zároveň je to dost prostoru i pro multitasking i na jediné obrazovce, ačkoliv jakmile jednou zakusíte takové obrazovky dvě vedle sebe, budou vám dvě okna na jediné obrazovce způsobovat klaustrofobii.

IPS panel dává pěkné barvy a slušné pozorovací úhly, nicméně IPS glow je patrný, zejména v rozích monitoru. Černá tedy není úplně černá, ale na poměry IPS slušná, což koresponduje i s udávaným kontrastem 1500:1 (většina IPS obrazovek má pouze 1000:1). Nicméně bez srovnání to jen těžko poznáte. Zkrátka, IPS se tu nezapře, se všemi výhodami i nevýhodami.

Rychlá frekvence není jenom na hraní

Naopak velmi příjemný je trend postupného prosakování vyšších obnovovacích frekvencí z herního do kancelářského sektoru. 27E1N1600AE zvládá celých 100 Hz, a to už je oproti standardním 60 Hz znát. Ono už samotné pohybování kurzorem je příjemnější. Když pak scrollujete skrz různé texty nebo tabulky, všechno se lépe vnímá a může se vám tak zrychlit celý pracovní proces.

Nečekané a naprosto příjemné překvapení je pak rychlá odezva – 1 ms MPRT! Když k tomu přidáte podporu Adaptive Sync (ano, je to jako FreeSync nebo G-Sync, jenom bez licence výrobců GPU), máte na světě parádní herní obrazovku, která je tři úrovně nad průměrným kancelářským monitorem. Pro příležitostné hráče perfektně dostačující.

Shrnutí

Philips 27E1N1600AE je podle nás ztělesnění všeho, co od moderního kancelářského monitoru chceme. A po práci si můžete i něco zahrát. Pokud tedy nechcete pracovat s vertikálně otočenou obrazovkou nebo pokud je pro vás důležité přesné zobrazení barev, tak si tyhle monitory kupte rovnou dva a budete mít doma perfektní pracovní setup.

Co se nám líbilo:

27“ Quad HD je perfektní poměr velikosti a rozlišení
100 Hz obnovovací frekvence pro plynulý pohyb
Díky rychlé odezvě a Adaptive Sync se na něm dá i hrát
USB-C a USB-A připojení vám oddrátuje stůl
Šikovný stojan vás nechá si setup ergonomicky přizpůsobit

Co se nám nelíbilo:

Zbytečné reproduktory
Stojan mohl umět víc

Philips 27E1N1600AE

MaHo