Search
Close this search box.

Počet vlastníků kryptoměn v roce 2023 celosvětově dosáhl 580 milionů

Počet globálních vlastníků kryptoměn vzrostl v roce 2023 o 34 % a do prosince dosáhl 580 milionů, ukazuje nová zpráva. Zejména vlastnictví bitcoinů vzrostlo o 33 %, zatímco Ethereum zaznamenalo ještě strmější nárůst o 39 %. Zpráva zdůrazňuje schválení spotových bitcoinových burzovně obchodovaných fondů (ETF) a protokolu Bitcoin Ordinals jako klíčových hybatelů růstu přijetí bitcoinů spolu se silným institucionálním zájmem.

Platforma pro obchodování s kryptoměnami Crypto.com zveřejnila výroční zprávu o velikosti krypto trhu. Firma vysvětlila, že počet vlastníků kryptoměn po celém světě výrazně vzrostl navzdory několika protikrokům, včetně zpřísnění měnové politiky ze strany západních centrálních bank s cílem omezit inflaci, pokračujícím konfliktům v Evropě a na Středním východě a přetrvávajícím dopadům pandemie.

Počet vlastníků kryptoměn se v roce 2023 celosvětově zvýšil o 34 %, ze 432 milionů v lednu na 580 milionů v prosinci.

Konkrétně „počet vlastníků bitcoinů (BTC) vzrostl o 33 %, z 222 milionů v lednu na 296 milionů v prosinci, což představuje 51 % globálních vlastníků“ a „počet vlastníků Etherea (ETH) vzrostl o 39 %, z 89 milionů v lednu na 124 milionů v prosinci, což představuje 21 % globálních vlastníků,“ uvádí zpráva.

„Hlavním katalyzátorem růstu přijetí BTC byl rozvoj bitcoinových burzovně obchodovaných fondů (ETF) a zavedení protokolu Bitcoin Ordinals, který umožnil razit nezaměnitelné tokeny (NFT) a zastupitelné tokeny v síti bitcoinů,“ vysvětluje zpráva.

Crypto.com dále poukázal na to, že k nárůstu adopce BTC přispěl také silný zájem ze strany institucionálních investorů.

Pokud jde o Ethereum, zpráva poznamenává, že „nárůst přijetí ETH byl tažen především likvidním sázením po aktualizaci Etherea v Šanghaji, která umožnila výběry vsazených ETH po přechodu na blockchain Proof of Stake (PoS)“.

Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) schválila 10. ledna 11 spotových bitcoinových ETF, včetně jednoho od společnosti Grayscale, která přeměnila svůj bitcoinový trust (GBTC) na ETF. Od svého spuštění zaznamenala společnost Grayscale velký odliv, zatímco několik dalších spotových bitcoinových ETF, zejména Blackrock’s Ishares Bitcoin Trust, zaznamenalo významný příliv.

Zdroj: https://news.bitcoin.com

Obrázek: Pixabay

Zdroj: ICT NETWORK NEWS