Search
Close this search box.

Počítačový vědec tvrdí, že je záhadným tvůrcem bitcoinu

Jedna z trvalých záhad kryptoměnového průmyslu se dostala do centra pozornosti londýnského soudu, kde by soudní proces mohl konečně urovnat debatu o identitě zakladatele bitcoinu.

Australský počítačový vědec Craig Wright vstoupil do kabiny svědků u Nejvyššího soudu a svědčil, že byl mužem za pseudonymem „Satoshi Nakamoto“, který maskoval identitu tvůrce bitcoinu.

Wright dlouho tvrdil, že je Nakamoto. Nezisková skupina technologických a krypto společností se snaží dokázat, že není. Soud začal 5. února a má trvat měsíc, než soud rozhodne.

„Wrightovo tvrzení, že je Satoshi, je lež, založená na propracovaném falešném vyprávění podloženém paděláním dokumentů v průmyslovém měřítku,” řekl právník Jonathan Hough jménem Crypto Open Patent Alliance (COPA) na začátku procesu. „Když byly odhaleny jeho falešné dokumenty a nesrovnalosti, uchýlil se k dalšímu padělání a stále nepravděpodobnějším výmluvám.”

V sázce není jen vychloubání se právy na tvorbu, ale i kontrola práv duševního vlastnictví.

Wright využil svého tvrzení jako vynálezce bitcoinu k podání žaloby, aby odradil vývojáře od dalšího vývoje open-source technologie, tvrdí aliance ve své žalobě. Rozhodnutí ovlivní tři projednávané žaloby, které Wright podal na základě svého tvrzení, že má práva duševního vlastnictví k bitcoinu.

„Wright vyhrožoval vývojářům v bankrotu, poslal oznámení o svém úmyslu podat žalobu a ve skutečnosti se zapojil do soudního sporu spálené země proti těmto dobrovolníkům, vše založené na nepodloženém tvrzení, že je zakladatelem bitcoinu,” uvedla aliance v prohlášení.

Pochmurný původ bitcoinu se datuje k vrcholu finanční krize v roce 2008. Dokument, jehož autorem je osoba nebo skupina používající pseudonym Nakamoto, vysvětlil, jak lze digitální měnu posílat po celém světě anonymně, bez bank nebo národních měn. Zdálo se, že Nakamoto o tři roky později zmizel.

Spekulace o skutečné identitě se vířily roky a jména několika kandidátů se objevila, když se Wright v roce 2016 poprvé objevil, aby se k této identitě přihlásil, jen aby se rychle vrátil do stínu a řekl, že „nemá odvahu“ poskytnout další důkazy.

Wright u soudu tvrdil, že vytvořil technologii a záhadnou identitu za ní, která byla podle něj založena na jeho obdivu k japonské kultuře. Řekl, že jméno bylo kombinací příjmení filozofa Tominaga Nakamota a Satoshi Davida, postavy z knihy o americkém magnátovi J. P. Morganovi, a postavy Pokémona.

Řekl, že nechce, aby byl tvůrce anonymní, a tak použil alias k ochraně svého soukromí.

„To mi umožnilo soustředit se na svou práci a zajistilo, že pozornost zůstala na inovaci a potenciálu bitcoinu spíše než na jednotlivci, který za nimi stojí,” řekl.

Obhájce Anthony Grabiner řekl, že aliance nepřinesla pozitivní důkazy o tom, že Wright nebyl Satoshi, a pouze se snažila podkopat pravost dokumentů, o které se opíral, aby dokázal, že je jejich tvůrcem.

Zatímco Wrightovi se podařilo přesvědčit několik vlivných bitcoinových nadšenců, že on je skutečný obchod tím, že předvedl použití Nakamotových tajných bitcoinových klíčů, jiní odborníci na krypto řekli, že jeho tvrzení vyvrátili. I přes rozšířenou skepsi v kryptoměnové komunitě zvítězil v soudních sporech.

V roce 2021 vyhrál na Floridě občanskoprávní spor proti rodině zesnulého obchodního partnera, který tvrdil, že mu dluží polovinu z 1,1 milionu bitcoinů v dnešní hodnotě asi 37,7 miliardy liber (47,5 miliardy USD), které může vlastnit pouze osoba nebo subjekt zapojený do digitální měny od jejího počátku – jako je tvůrce.

Wright a další odborníci na kryptoměny u soudu dosvědčili, že dotyčné bitcoiny vlastnil. Jeho právníci tvrdili, že i když spolupracoval se svým zesnulým přítelem Davidem Kleimanem, jejich partnerství nemělo nic společného s vytvořením bitcoinu nebo raným provozem.

Protože všechny bitcoinové transakce jsou veřejné, členové bitcoinové komunity pravidelně vyzývali Wrighta, aby přesunul jen zlomek mincí, aby prokázal vlastnictví. Zdá se, že Wright to nikdy neudělal, přestože slíbil, že prokáže, že je vlastníkem jmění.

V londýnském procesu se Hough opakovaně hádal s Wrightem ohledně pravosti dokumentů, které, jak řekl, podporují jeho tvrzení.

Hough řekl, že původní bílá kniha o vytvoření bitcoinu byla napsána na softwaru OpenOffice a že odborníci na obou stranách se shodli, že Wright předložil verzi vytvořenou na softwaru nazvaném LaTeX, který v době psaní článku neexistoval.

Hough navrhl, že nesprávně zarovnaná čísla na dokumentu za „mýtem o původu“ jsou známkami toho, že byl zfalšován.

„Kdybych ten dokument zfalšoval, bylo by to dokonalé,” řekl Wright, který má vypovídat dalších pět dní.

Zdroj: scmp.com

Obrázek: Pixabay

Zdroj: ICT NETWORK NEWS