Přeskočit na obsah

Podíl čtenářů on-line zpravodajství stoupl za 20 let z desetiny na 78 pct

Podíl Čechů, kteří čtou zpravodajství na internetu se za posledních 20 let zvýšil z necelé desetiny na 78 procent populace. Mezi internetovými uživateli si čte zpravodajský obsah on-line 92 procent z nich. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Uživatelé čtou zpravodajství téměř výhradně na volně dostupných webech. Články na zpoplatněných stránkách si v posledních třech měsících před dotazováním četla pouze 3,5 procenta Čechů starších 16 let. Nejvíce prémiový obsah čtou lidé mezi 25 a 34 roky.

V evropském srovnání jsou Češi v konzumaci internetového zpravodajství výrazně nad průměrem. V porovnávané kategorii od 16 do 74 let byl v roce 2021 evropský průměr 64 procent, zatímco v Česku byl podíl čtenářů 81 procent, což znamenalo čtvrtou pozici hned po Finech, Dánech a Irech.

Od začátku letošního ledna je účinná novela autorského zákona, která zajišťuje vydavatelům a mediálním domům silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Novela vychází ze směrnic EU. Zatím ale měla pouze ten efekt, že firmy jako Google nebo Meta omezily zobrazování náhledů zpravodajského obsahu ve svých službách, což by se podle některých vydavatelů mohlo naopak projevit ve snížení návštěvnosti zpravodajských webů z těchto platforem.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy