Přeskočit na obsah

Policie odložila případ kyberútoku na Fakultní nemocnici Brno, pachatel neznámý

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložila prověřování kybernetického útoku, který před dvěma lety zasáhl Fakultní nemocnici Brno. Pachatele se kriminalistům nepodařilo najít. Nemocnice v březnu 2020 následkem kybernetického útoku přišla například o některá administrativní a ekonomická data.

NCOZ prověřovala útok pro podezření z vydírání, obecného ohrožení a neoprávněného přístupu k počítačovému systému. „Mohu potvrdit, že věc byla policejním orgánem odložena. Dozorový státní zástupce se po přezkoumání usnesení a spisového materiálu se závěry policejního orgánu zcela ztotožnil,“ řekl serveru žalobce Marek Vagai z Městského státního zastupitelství v Brně, které prověřování NCOZ dozorovalo.

Odložení kauzy podle serveru neznamená, že by policejní útvar nezjistil nic. Prověřování podle něj zahrnovalo i pomoc od partnerů z evropského kriminalistického prostředí. Vyšetřovatelé podle serveru objasnili výraznou většinu okolností, které útok provázely. Nepodařilo se ale zajistit dostatek důkazů, aby mohli obvinit konkrétního pachatele.

„Stojíme proti profesionálním skupinám, které se umí v prostředí internetu anonymizovat a zastřít svůj původ, útočí přes řadu zemí a používají nejmodernější techniku. Na skutečného pachatele si sáhneme málokdy,“ sdělil serveru obecně k problematice kyberkriminality ředitel NCOZ Jiří Mazánek.

Útočník pronikl do IT systému nemocnice podle serveru prostřednictvím kryptoviru Defray. Poslal ho prostřednictvím e-mailu, který se tvářil jako napsaný od někoho dobře známého, proto ho někdo v nemocnici otevřel. Virus následně zašifroval klíčová data, za jejichž odblokování hacker žádal výkupné. Jeho výše není jasná.

Nemocnice přišla útokem o některá administrativní a ekonomická data nebo o internetový objednávkový systém u dárců krve, který poté musela objednat nový. Mluvčí brněnských krajských žalobců Hynek Olma před časem pro server uvedl, že škoda byla předběžně vyčíslena na 150 milionů korun.

Zdroj: allnews.cz

Zdroj: IT SECURITY NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy