Potravinářství trápí nedostatek lidí, řešením je automatizace s AI

Potravinářský průmysl po celém světě čelí současně dvěma zásadním a protichůdným výzvám. Na jedné straně musí uspokojit neustále rostoucí globální poptávku po potravinách. Na druhé straně se však potýká s kritickým a přetrvávajícím nedostatkem dostupných pracovních sil.

Automatizace řeší krizi pracovních sil

Globální potravinářský průmysl se v současnosti nachází ve velmi složité situaci. Musí totiž čelit hned dvěma zásadním a do jisté míry protichůdným výzvám. Na jedné straně je zde obrovská a podle statistik stále rostoucí celosvětová poptávka po potravinách. Společnost Statista například předpovídá, že jen v roce 2025 vzroste globální produkce potravin o 3,9 %.

Tržby na potravinovém trhu pak mají růst ročně v průměru o 6,58 % mezi lety 2024 a 2028. Na straně druhé se však toto klíčové odvětví potýká s chronickým a stále se prohlubujícím nedostatkem dostupných pracovních sil. Rozsáhlá studie společností Deloitte a Manufacturing Institute například předpovídá, že jen ve Spojených státech by mohlo být do roku 2030 až 2,1 milionu neobsazených pracovních míst ve výrobním sektoru.

Podobná situace přitom panuje i v Evropě a dalších částech světa. Potravinářské závody a podniky mají obecně velký problém nejen najít, ale především dlouhodobě si udržet kvalifikované i nekvalifikované zaměstnance. Vysoká míra fluktuace a nutnost pracovat s často nezkušeným personálem pak nevyhnutelně zvyšují riziko produkce nekvalitních výrobků. V krajním případě mohou vést až k velmi nákladným a pro reputaci firmy škodlivým stažením výrobků z trhu.

Klíčem k úspěšnému překonání těchto vážných personálních problémů a zároveň ke zvýšení celkové efektivity a konkurenceschopnosti se pro potravinářský průmysl stále více stává implementace pokročilé průmyslové automatizace. Moderní automatizované systémy totiž dokáží efektivně nahradit nebo alespoň významně doplnit lidskou práci v mnoha náročných, monotónních nebo fyzicky namáhavých fázích zpracování potravin.

Využívají přitom sofistikovanou kombinaci průmyslových robotů, pokročilých systémů strojového vidění a inteligentního softwaru s integrovanými prvky umělé inteligence. Nasazení moderní automatizace pomáhá firmám lépe se vyrovnat s nepředvídatelnou volatilitou na trhu práce a snižuje jejich závislost na lidském faktoru. Zároveň prokazatelně zvyšuje celkovou produktivitu a efektivitu výrobních linek. Co je však v potravinářském průmyslu obzvláště důležité, kvalitní automatizace také významně minimalizuje rizika spojená s lidským faktorem. Snižuje riziko pracovních úrazů zaměstnanců. Především ale zásadně redukuje riziko nežádoucí kontaminace potravin během zpracování. Tím zajišťuje vyšší úroveň hygieny, bezpečnosti a také konzistentní kvality finálních produktů.

Konkrétním příkladem takovéhoto moderního automatizačního řešení, které je navíc šité přímo na míru specifickým potřebám potravinářského průmyslu, je systém nazvaný Smart Styler. Ten nedávno představila společnost EnSight Solutions. Jde o komplexní automatizované řešení určené pro přesné třídění, odebírání a manipulaci s různými typy produktů přímo na výrobní lince.

Systém využívá synergii dvou špičkových a moderních technologií. První z nich je pokročilá inspekční a naváděcí technologie. Ta je založena na 3D strojovém vidění a sofistikovaných algoritmech umělé inteligence od specializované firmy Oxipital AI. Druhou klíčovou komponentou je pak speciální šestiosý průmyslový robot Staubli TS2-60. Ten je navržen v unikátním hygienickém provedení, které je ideální pro použití v náročném prostředí potravinářských provozů.

Obrázek: Pexels

Zdroj: automate.org

Zdroj: B2B NETWORK NEWS