Potřeba vody v čínských datových centrech v nadcházejících letech prudce vzroste v souvislosti s rostoucí poptávkou po umělé inteligenci.
Nezisková organizace China Water Risk (CWR) se sídlem v Hongkongu ve své nové zprávě odhaduje, že by se poptávka po vodě mohla v příštích šesti letech zdvojnásobit.
CWR odhaduje, že spotřeba vody v datových centrech v Číně dnes činí ~1,3 miliardy m3, ale do roku 2030 by mohla vzrůst na více než 3 miliardy m3.
Společnost upozorňuje, že Čínská akademie environmentálního plánování (CAEP) již dříve zjistila, že počet stojanů datových center v Číně vzrostl o 27 % z 4,3 milionu v roce 2020 na 5,4 milionu v roce 2021, a očekává, že do roku 2030 počet stojanů vzroste na 11,3 milionu.
Celková spotřeba vody v datových centrech v USA není jasná, ale podle některých výzkumů se v roce 2020 pohybovala kolem 300 milionů m3.
„Pro odvětví informačních a komunikačních technologií nastal čas řešit rizika spojená s vodou – musíme se jim věnovat dříve, než dojde k explozi umělé inteligence. Čínští ICT giganti se musí ujmout vedení, aby byli „vodně neutrální“ nebo „vodně pozitivní“ jako jejich protějšky ze Silicon Valley Meta a Google,“ uvedla autorka zprávy Debra Tan.
Čína rozvíjí hlavní trhy s datovými centry v okolí svého vnitrozemského západního regionu, ale společnost CWR poznamenala, že mnohé z těchto provincií, autonomních oblastí & obcí jsou stejně suché jako Blízký východ, přičemž mnohé z nich čelí „extrémně vysokému“ nebo „vysokému“ vodnímu stresu.
„Navzdory rostoucí spotřebě vody může dojít k poklesu dodávek vody v důsledku špatného řízení zvýšené nestálosti v důsledku extrémních povětrnostních jevů a také nárůstu chronických rizik, jako je nedostatek vody a zvyšování hladiny moří,“ uvedla společnost CWR. „Zatímco některé přední společnosti v oblasti informačních a komunikačních technologií začaly mapovat své plány přechodu, mnohé z nich ještě musí formulovat komplexní strategie pro zmírnění a řízení vodních rizik.“
Zpráva dodává: „Dokonce i ty, které jsou si toho vědomy, budou pravděpodobně zaskočeny rychle se měnícím prostředím vodních rizik v důsledku zrychleného oteplování, protože předchozí kroky k zajištění odolnosti vůči klimatu nyní nemusí být dostatečné.“
Pouze 32 % stojanů datových center v Číně se nachází v oblastech bohatých na vodu. Společnost CWR uvedla, že 46 procent se nachází v oblastech „Dry 10“, které jsou stejně suché jako Blízký východ. Nejméně 41 procent racků se prý nachází v oblastech, které jsou velmi náchylné k suchu, zatímco nejméně 28 procent v oblastech, které jsou velmi náchylné k záplavám; nejméně pětina – v Ťiang-su, Šanghaji a Tchien-ťinu – je velmi náchylná k obojímu.
„Konkurence o vodu v „suché desítce“ poroste a informační a komunikační technologie nemusí být prioritou číslo jedna, protože je třeba uspokojit také požadavky zemědělství, domácností a průmyslu,“ uvedla společnost CWR.
Čína zatím nevydala národní normy pro efektivitu využití vody (WUE), ale místní vlády začínají zavádět vlastní; například vláda v Šanghaji doporučuje WUE 1,4.
Na základě omezeného množství zveřejněných informací společnosti Baidu a Xiaomi zvýšily v roce 2021 svou spotřebu vody o 23 %, resp. 53 %. Společnost Tencent zaznamenala v roce 2022 nárůst spotřeby vody o 31 % a intenzity spotřeby vody (spotřeba vody na jednotku příjmů) o 32 %.
Společnost China Mobile však údajně zaznamenala pokles spotřeby vody o 17 procent a pokles intenzity vody o 25 procent.
Společnost CWR doporučuje společnostem v Číně, aby začaly formulovat strategii hospodaření s vodou a usilovaly o dosažení cílů, které jsou pro vodu pozitivní.
Navrhuje také, aby se v lokalitách s nedostatkem vody přešlo od vodního chlazení k jiným technologiím, které jsou méně náročné na spotřebu vody – i když uznává, že to někdy může vést ke zhoršení efektivity využití energie (PUE).
Zdroj: datacenterdynamics.com
Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS