Přeskočit na obsah

Právní předpisy obcí a krajů jsou nově na internetu

Hned a na jednom místě zjistit, jaké vyhlášky a nařízení platí ve vaší obci? Jde to. Díky elektronické sbírce právních předpisů územních samospráv získáte přehled, co které obce vyhlásily, a navíc vám e-mailem pošleme upozornění ve chvíli, kdy vaše obec vydá nový předpis.

Kde a jaká platí aktuální pravidla pro místní poplatky nebo veřejný pořádek včetně např. nočního klidu? Všechny nově přijaté obecně závazné vyhlášky a nařízení obcí a krajů najdete od ledna na internetové adrese https://sbirkapp.gov.cz/. Informační systém Ministerstva vnitra umožňuje hledat právní předpisy dle obcí a témat i zaslat upozornění hned, jakmile vybraná obec vyhlásí nový právní předpis.

Za prvních 14 dní vložily obce do sbírky 1136 vyhlášek a nařízení. První vyhlášku vložila obec Polště z Jihočeského kraje.

Elektronická sbírka napravuje skutečnost, že veřejnost nebyla dostatečně informována, jaké vyhlášky a nařízení obce vydávají. Dochází tak k posílení právní jistoty občanů, kteří v elektronické sbírce navíc najdou další předpisy, které nejsou vyhlašovány ve sbírce zákonů. Jde např. o předpisy vydávané v oblasti veterinární a rostlinolékařské péče, hygieny a ochrany některých chráněných území.

Obce, kraje a některé správní úřady musí do systému vkládat nově přijaté právní předpisy v jejich působnosti plus zákonem stanovené právní akty relevantní pro výkon veřejné správy. To poslední platí např. i pro Ústavní soud. Do tří let však územní samosprávy musí do sbírky vložit i všechny právní předpisy územních samospráv přijaté v předchozích letech. Pokud by je do konce roku 2025 do sbírky nevložily, pozbyly by tyto právní předpisy platnost. To zajistí, že všechny právní předpisy obcí a krajů budou v závazné podobě na jednom místě.

Čísla za první dva týdny:

První vyhlášku do sbírky dala obec Polště z okresu Jindřichův Hradec 1. ledna 2022 v 17:07 hod.
Ke 14. lednu obsahovala sbírka 1136 právních předpisů, z toho 946 vyhlášek a 190 nařízení.
Obcí s nejvyšším počtem vkladů je Jesenice (Praha-západ), která do sbírky vložila 29 vyhlášek.
Rekordmanem mezi kraji je Kraj Vysočina se 101 vloženými právními předpisy. Z toho 83 jich vložil za jediný den ve středu 12. ledna 2022.
Dosud nejstarším vloženým předpisem je vyhláška města Napajedla o zřízení městské policie vydaná 31. března 1992.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Zdroj: B2B NETWORK NEWS

Generated by Feedzy