Proč firmy selhávají v zavádění AI? Gartner odhalil klíčové rozdíly mezi úspěšnými a neúspěšnými

Zatímco technologicky vyspělé organizace udrží své AI projekty v provozu tři a více let, ty méně vyspělé je často ruší po prvních neúspěších. Podle Gartneru za úspěchem stojí především formální strategie, specializované vedení a schopnost měřit reálný přínos.

Problémem číslo jedna zůstávají data

Gartner zveřejnil výsledky svého nového průzkumu, který zkoumal, jakým způsobem firmy přistupují k zavádění umělé inteligence. Závěry ukazují na propastný rozdíl mezi organizacemi s vysokou a nízkou úrovní AI zralosti. Průzkum zároveň identifikoval největší překážku, která brzdí v rozvoji naprosto všechny bez ohledu na jejich pokročilost.

Nejčastěji zmiňovaným problémem napříč všemi firmami je datová kvalita a dostupnost. K tomuto problému se přihlásilo 34 % lídrů z méně vyspělých organizací a téměř shodně 29 % z těch pokročilých. Bez čistých, správně strukturovaných a dostupných dat totiž nelze postavit funkční a spolehlivé AI řešení. Zatímco méně vyspělé firmy však dále bojují s tím, jak vůbec najít pro AI smysluplné využití, ty pokročilé již řeší další úroveň problémů, jako jsou například bezpečnostní hrozby spojené s AI.

Jedním z klíčových faktorů, které odlišují úspěšné firmy, je podle Gartneru existence specializovaného vedení. Průzkum odhalil, že až 91 % organizací s vysokou AI zralostí již jmenovalo do funkce dedikovaného AI lídra, který je zodpovědný za inovace, budování infrastruktury a tvorbu strategie. Existence takové role ve firmě přímo souvisí s budováním důvěry v nové technologie. V pokročilých firmách je připraveno používat nová AI řešení až 57 % obchodních oddělení, zatímco u těch méně vyspělých je to pouhých 14 %.

Dalším zásadním rozdílem je schopnost měřit úspěch. Technologicky vyspělé organizace pravidelně kvantifikují přínosy svých AI iniciativ. Až 63 % z nich provádí detailní analýzu ROI (návratnosti investic), finanční analýzu rizik a konkrétně měří dopad na zákazníky. Díky tomu dokáží obhájit dlouhodobé investice a udržet své projekty v provozu po dobu tří i více let.

Obrázek: Pexels

Zdroj: gartner.com

Zdroj: B2B NETWORK NEWS