Search
Close this search box.

Projekt DARPA LunA-10 pro studium digitální infrastruktury na Měsíci

Agentura Defence Advanced Research Projects Agency (DARPA) plánuje pomoci vyvinout „rozvíjející se cislunární a lunární ekonomiku“, včetně komunikace a ukládání dat na Měsíci.

Agentura od léta žádá o pomoc pro 10letou studii schopností lunární architektury (LunA-10), ale až nedávná aktualizace poskytuje více informací o programu.

„DARPA podporuje budoucí model, kde Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), mezinárodní vlády a komerční průmysl mohou rychle rozšířit průzkum Měsíce a obchod, což umožňuje a podporuje nasazení efektivně kombinovaného integrovaného rámce lunární infrastruktury,“ uvádí dokument DARPA.

“Integrovaný rámec by převrátil současné technické paradigma, kdy každý měsíční přistávací modul nebo aktivita musí organicky podporovat všechny požadované zdroje, jako je síla pro přežití, komunikace a ukládání dat.”

Později v dokumentu se uvádí, že konkrétní klíčové sektory, které musí být vyvinuty pro dlouhodobou přítomnost na Měsíci, zahrnují „digitální infrastrukturu pro moderní lunární výpočty“ a také „komunikace“.

Projekty, které by mohly vyjít z LunA-10, by v ideálním případě obsluhovaly více sektorů současně, poznamenává DARPA. „Jako jeden příklad (z mnoha možných kombinací): energie; poloha, navigace a časování (PNT); a komunikační potřeby mohou být kombinovány prostřednictvím jediného infrastrukturálního laserového systému navrženého pro poskytování optického paprsku, laserové komunikace (lasercom) a PNTOC (PNT přes optickou komunikaci).

Řešení nemusí být na měsíčním povrchu a mohou být také na oběžné dráze.

Mimo projekt LunA-10 spolupracuje Thales Alenia Space s NASA na vybudování datového centra na Měsíci.

Pokud a až bude zařízení v provozu, připojí se k mobilní síti Nokia Moon. Oba budou součástí LunaNetu.

EU také plánuje svou vlastní lunární telekomunikační a polohovací síť Project Moonlight, zatímco Čína již plánuje nasazení na Měsíci.

V komerčním sektoru plánuje Lonestar Data Holdings rozmístit na Měsíci malá datová centra.

V srpnovém oznámení pro LunA-10 Dr. Michael Nayak řekl: „V příštích 10 letech nastává pro lunární ekonomiku velká změna paradigmatu. Abychom se rychleji dostali k bodu obratu, LunA-10 se jedinečným způsobem zaměřuje na identifikaci řešení, která mohou umožnit víceúčelové lunární systémy – představte si bezdrátovou elektrárnu, která může také poskytovat komunikaci a navigaci ve svém paprsku.”

„Po dobu 65 let je DARPA průkopníkem a omezuje technologie nezbytné pro rozvoj civilního vesmíru – od raketové technologie v Saturnu V, která poprvé dopravila lidi na Měsíc, až po nedávné partnerství DARPA-NASA umožňující rychlejší cestování vesmírem na Měsíc a dál s jaderným tepelným raketovým motorem. LunA-10 pokračuje v tomto bohatém dědictví tím, že identifikuje a urychluje klíčové technologie, které mohou být použity vládou a komerčním vesmírným průmyslem, a v konečném důsledku ke katalyzaci ekonomického života na Měsíci.“

DARPA plánuje zpřístupnit veřejnosti finální analytické rámce pro lunární infrastrukturu.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: NETGURU NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS