Projekt Waterworth: Meta oznamuje nejdelší podmořský kabelový projekt na světě spojující pět kontinentů

Meta plánuje nasadit mnohamiliardový kabel, který obepne celý svět. Projekt Waterworth, dlouhý 50 000 km, má být nejdelším podmořským kabelem na světě s 24 optickými vlákny, spojujícím USA, Indii, Brazílii, Jihoafrickou republiku a další regiony.

Společnost uvedla, že nasadí „nový typ směrování “které umožní pokládat kabelu do hloubek až 7 000 metrů, a použije vylepšené techniky zakopávání v oblastech s vysokým rizikem poruch, jako jsou mělké vody poblíž pobřeží. „Projekt Waterworth bude mnohamiliardovou, víceletou investicí, která posílí rozsah a spolehlivost světových digitálních dálnic otevřením tří nových oceánských koridorů s bohatým, vysokorychlostním připojením potřebným k podpoře inovací v oblasti umělé inteligence po celém světě,“ uvedli inženýři sítě Meta Gaya Nagarajan a Alex-Handrah Aimé.

Konkrétní podrobnosti o trase, nákladech a časovém harmonogramu nebyly sdíleny. Říjnová zpráva o tomto spekulovaném kabelu naznačila, že by mohl stát 2 miliardy dolarů, být plně vlastněn společností Meta a potenciálně přistát v datových centrech Jio v Indii.

Meta stojí také za 45 000 km dlouhým kabelem 2Africa, který měl být dříve nejdelším na světě a spojuje 33 zemí s 46 přistávacími body napříč Afrikou, Evropou a Asií. Tento kabel je částečně financován společnostmi Telecom Egypt, China Mobile International, MTN GlobalConnect, Orange, STC, Vodafone a West Indian Ocean Cable Company (WIOCC).

Technologický gigant údajně také plánuje vybudovat kabel mezi Tchaj-wanem a USA, nazvaný ORCA, ačkoli projekt oficiálně nepotvrdil.

Zdroj: Data Centre Dynamics

Obrázek: Meta

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS 

Zdroj: ICT NETWORK NEWS