Meta plánuje nasadit mnohamiliardový kabel, který obepne celý svět. Projekt Waterworth, dlouhý 50 000 km, má být nejdelším podmořským kabelem na světě s 24 optickými vlákny, spojujícím USA, Indii, Brazílii, Jihoafrickou republiku a další regiony.
Společnost uvedla, že nasadí „nový typ směrování “které umožní pokládat kabelu do hloubek až 7 000 metrů, a použije vylepšené techniky zakopávání v oblastech s vysokým rizikem poruch, jako jsou mělké vody poblíž pobřeží. „Projekt Waterworth bude mnohamiliardovou, víceletou investicí, která posílí rozsah a spolehlivost světových digitálních dálnic otevřením tří nových oceánských koridorů s bohatým, vysokorychlostním připojením potřebným k podpoře inovací v oblasti umělé inteligence po celém světě,“ uvedli inženýři sítě Meta Gaya Nagarajan a Alex-Handrah Aimé.
Konkrétní podrobnosti o trase, nákladech a časovém harmonogramu nebyly sdíleny. Říjnová zpráva o tomto spekulovaném kabelu naznačila, že by mohl stát 2 miliardy dolarů, být plně vlastněn společností Meta a potenciálně přistát v datových centrech Jio v Indii.
Meta stojí také za 45 000 km dlouhým kabelem 2Africa, který měl být dříve nejdelším na světě a spojuje 33 zemí s 46 přistávacími body napříč Afrikou, Evropou a Asií. Tento kabel je částečně financován společnostmi Telecom Egypt, China Mobile International, MTN GlobalConnect, Orange, STC, Vodafone a West Indian Ocean Cable Company (WIOCC).
Technologický gigant údajně také plánuje vybudovat kabel mezi Tchaj-wanem a USA, nazvaný ORCA, ačkoli projekt oficiálně nepotvrdil.
Zdroj: Data Centre Dynamics
Obrázek: Meta
Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS
Zdroj: ICT NETWORK NEWS