Search
Close this search box.

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí byla 41.265 Kč, reálně klesla

Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí dosáhla 41.265 korun. Meziročně se v nominálním vyjádření zvýšila o 8,6 procenta, při zohlednění inflace se ale reálné výdělky zaměstnanců naopak o 6,7 procenta snížily. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Kupní síla průměrné mzdy se podle analytiků snížila na úroveň roku 2017. V dalších měsících očekávají zpomalení poklesu reálných mezd.

Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl v úvodním čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku o 8,9 procenta na 34.741 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo podle statistiků mzdu mezi 18.601 a 65.512 Kč.

Nejvyšší průměrná mzda je dlouhodobě v Praze. V prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 7,2 procenta na 52.814 korun. Následoval Středočeský kraj, kde průměrná mzda vzrostla o 8,1 procenta na 40.768 korun, a Jihomoravský kraj, kde se zvýšila o 8,4 procenta na 40.146 korun. Nejnižší průměrná mzda byla v prvním čtvrtletí v Karlovarském kraji, kde vzrostla o osm procent na 35.010 korun. Následoval Pardubický kraj, kde průměrná mzda vzrostla o 8,8 procenta na 36.225 korun, a Olomoucký kraj, kde se zvýšila o 8,3 procenta na 36.506 korun. V žádném kraji růst mezd nepřekonal inflaci, nejmenší oslabení reálné mzdy vykázal Jihočeský kraj, kde se snížila o 5,6 procenta.

Vývoj mezd byl velmi různorodý podle odvětví. Pouze v energetice mzdový růst překonal hodnotu inflace, když platy v tomto odvětví vzrostly v průměru o 23,1 procenta na 79.221 Kč. V ostatních odvětvích mzdy reálně klesaly. Největší meziroční pokles statistici zaznamenali ve vzdělávání, kde se kupní síla snížila o 10,7 procenta.

“Čeští zaměstnanci nadále nemají mnoho důvodů k oslavám. Jejich reálná průměrná mzda se aktuálně nachází jen mírně nad úrovní prvního kvartálu roku 2017, a jejich kupní síla se tak vrátila v čase o téměř šest let nazpět,” řekl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Ve srovnání s vyspělými státy podle něj zřejmě půjde o jeden z vůbec nejhorších výsledků.

Reálné mzdy po citelném poklesu v loňském roce o 8,5 procenta budou klesat i letos, ačkoli mírnějším tempem kolem dvou procent, odhadl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Růst mezd se tak podle něj vyrovná růstu cen až v závěru letošního roku a předhánět jej začne až v roce příštím.

ČSÚ dnes rovněž zveřejnil experimentální statistiku práce na dohodu. Ukázala, že objem odměn vyplácených za práci na dohodu o pracovní činnosti i na dohodu o provedení práce v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,1 procenta.

Statistici také upozornili na to, že náklady práce v Česku jsou 12. nejnižší v Evropské unii, dosahují zhruba 400 korun na hodinu. Jsou tak na úrovni Portugalska a Estonska. Nejnižší hodinové náklady práce v EU jsou v Bulharsku, kde činí zhruba 200 korun, nejvyšší v Lucembursku, kde dosahují zhruba 1250 korun.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS