Search
Close this search box.

Průzkum: Uživatele nejspolehlivěji oklame phishingový e-mail o nezaplacené faktuře

Společnost GFI Software, dodavatel řešení bezpečnosti v podnikových sítích, uvedla, že podle jejího dotazování provedeného mezi českými a slovenskými partnery mají největší potenciál způsobit finanční škody krádeže přístupových údajů a cílené podvržené e-maily (BEC/Spear Phishing). Jednu z hlavních rolí v tom hrají phishingové e-maily, které dokáží oklamat firemní uživatele celou řadou podvodných informací včetně nezaplacených faktur, vymyšlených dluhů či neexistujících zásilek.

Firmy se stále častěji setkávají s tím, že propracované phishingové kampaně stojí za krádežemi přístupových údajů, které vedou k napadení jejich systémů a posléze k ransomwarovému útoku. BEC kampaně zase využívají mimo jiné deepfake hlasových technologií k zadávání platebních příkazů na účet kybernetických útočníků. Je proto důležité věnovat pozornost zejména rostoucímu počtu phishingových e-mailů, stále častěji využívajících obsahu generovaného pomocí AI, a sofistikovaných metod sociálního inženýrství.

Klíčová zjištění průzkumu:

· Z pohledu potenciálních finančních škod jsou pro firmy nejnebezpečnější krádeže přístupových údajů (50 %), BEC e-maily (28 %) a zveřejnění citlivých informací (22 %).

· Podle 56 % dotázaných je nejčastějším znakem phishingového e-mailu naléhavá výzva k reakci na něj, pro 34 % respondentů podezřelý odkaz nebo příloha, a pro 7 % neznámý odesílatel.

· Pokud jde o obsah e-mailu 63 % odborníků se domnívá, že nejspolehlivěji dokáže zmást uživatele zpráva o nezaplacené faktuře či dlužné částce, 24 % informace o smyšlené zásilce a 10 % nabídka rychlého zbohatnutí.

· Nejvíce dotázaných (51 %) se domnívá, že z nových technologií jsou potenciálně nejškodlivější deepfake videa či hlasové zprávy.

TZ

Zdroj: RESELLER CHANNEL NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS