Přeskočit na obsah

První autonomní lyžařský vlek přinese sport na každou horu

Zatímco řada společností vyvíjí samořídící vozidla pro městskou dopravu, jeden startup se snaží vyrobit to, o čem říká, že to bude první autonomní lyžařský vlek na světě.

Autonomní lyžařský vlek dolaGon, který je duchovním dítětem newyorského ortopedického páteřního chirurga Dr. Setha Neubardta a strojního inženýra Logana Bannona, poskytuje lyžařské vleky na sjezdovky v zapadlých oblastech, čímž ukončuje závislost lyžařů na „archaické infrastruktuře lyžařských vleků“ tradičních středisek.

Princip vozidla je jednoduchý. DolaGon bez řidiče vyveze lyžaře po dříve projeté cestě na vrchol svahu, kde vystoupí a dá pokyn, aby se s nimi setkal dole. Po dojezdu se lyžaři vydají na jízdu zpět na vrchol a další jízdu.

“Představte si, že sundáte gondolu z kabelu, snesete ji na zem a změníte ji na autonomní sněžné vozidlo osobní velikosti,” řekl Neubardt. “Každý kopec se sněhem se nyní stává lyžařskou horou.”

DolaGon, který je v současné době ve fázi prototypu a je schopen vézt šest osob, je založen na užitkovém vozidle Polaris Ranger (UTV). Využívá GPS, Lidar a radar k navigaci v terénu a vyhýbání se překážkám a je vybaven čtyřmi běhouny podobnými sněžné rolbě namísto kol pro přejíždění sněhu.

Bannon a Neubardt testovali vozidlo v terénu poslední tři zimní sezóny a očekávají, že bude příští rok použito v rámci zavedených komerčních sněžných skútrů na západě USA, po čemž bude rok poté představeno široké veřejnosti, řekl Neubardt a dodal, že do té doby by měla být dostupná i elektrická verze.

Neubardt a Bannon se stali experty na „sněhovou autonomii“ pro lyžování, ale vzhledem k úspěchu prototypu očekávají, že dolaGon uvedou do provozu i v jiných oblastech, počínaje rozvozem nákladu na sněhu. Další off-roadové aktivity, jako je jízda na horském kole (vozidlo přepraví cyklisty a kola na vrchol kopce/hory), turistika, rybaření a lov, jsou také na rýsovacím prkně, řekl Neubardt.

Zdroj: iotworldtoday.com

Zdroj: IOT NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy