Přeskočit na obsah

Quantinuum spolupracuje se společností Riken na hybridní kvantové superpočítačové platformě

Společnost Quantum computing Quantinuum se dohodla s japonskou výzkumnou institucí Riken na dodávce kvantového počítače řady H1.

Kvantový počítač iontové pasti Quantinuum H1-1 poháněný Honeywellem obsahuje 20 plně propojených qubitů, které jsou umístěny v pěti zónách Quantum Charged Coupled Device (QCCD).

Podle podmínek smlouvy Quantinuum nainstaluje hardware v kampusu Riken ve Wako v Saitamě, přičemž nasazení bude součástí projektu výzkumné laboratoře na vybudování hybridní platformy kvantového HPC sestávající z vysoce výkonných počítačových systémů. Toto bude první on-premise dodávka systému od Quantinuum.

Projekt podporovaný New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO), národní výzkumnou a vývojovou agenturou spadající pod japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu, si klade za cíl demonstrovat výhody hybridních výpočetních platforem.

Výzkumníci z Riken také plánují spolupráci se Softbank, University of Tokyo a Osaka University na vývoji softwarových nástrojů a aplikací nezbytných pro efektivní integraci kvantových a superpočítačů.

Riken je domovem prvního japonského kvantového počítače, který byl spuštěn online v dubnu 2023. Tento supravodivý stroj má v současné době 64 qubitů, ale institut uznal, že počítač bude muset toto číslo zvýšit na jeden milion qubitů, aby se stal široce používaným.

„Pokročilé kvantové počítače NISQ se nyní přesouvají do praktického stádia, protože počet qubitů se zvyšuje a přesnost se zlepšuje,“ řekl Dr. Mitsuhisa Sato, zástupce ředitele společnosti Riken a ředitel divize laboratorních kvantových HPC platforem pro spolupráci.

„Riken se zavázal vyvíjet systémový software pro kvantové-HPC hybridní výpočty s využitím svých komplexních vědeckých výzkumných schopností a zkušeností s vývojem a provozem špičkových superpočítačů, jako je Fugaku,“ řekl.

Quantinuum bylo založeno v roce 2021, kdy Honeywell rozdělil svou divizi Quantum Solutions a sloučil ji s britským startupem Cambridge Quantum Computing.

V květnu 2023 společnost oznámila uvedení svého modelu System H2, který obsahuje 32 qubitů schopných připojení typu all-to-all. Podle Business Insider zabírá H2 přibližně 200 čtverečních stop v datovém centru v Denveru v Coloradu. Je to údajně jeden ze dvou prototypů strojů v zařízení.

Honeywell vlastní 54procentní podíl ve společnosti Quantinuum. Investorem je také IBM.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Quantinuum

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS

Generated by Feedzy